Litvanya: Rusya bir savaş nedeni yaratmak için Donbas sakinlerine Rus vatandaşlığı dağıtıyor

“RUSYA SAVAŞ NEDENİ YARATMAK İSTİYOR”

Litvanya: Rusya bir savaş nedeni yaratmak için Donbas sakinlerine Rus vatandaşlığı dağıtıyor

Litvanya: Rusya bir savaş nedeni yaratmak için Donbas sakinlerine Rus vatandaşlığı dağıtıyor

Anife Bilal

Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması milletvekili Viktor Vodolatskiy, geçen hafta yaptığı açıklamada, 2021 yılının sonuna kadar yaklaşık 1 milyon Donbas sakininin Rus vatandaşlığı alabileceğini ifade etti. İşgalci devletin, söz konusu yasa dışı eylemlerini değerlendiren Litvanya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma bahanesini yaratmak için işgal altında bulunan Donetsk ve Lugansk sakinlerine Rus vatandaşlığı dağıtığını belirtti.

Rusya, işgal altındaki Donbas bölgesinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına, yasa dışı şekilde vatandaşlık dağıtmaya devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, işgal altında bulunan Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yaşayan yaklaşık 530 bin kişiye Rus vatandaşlığının verildiğini açıkladı. Öte yandan Devlet Duması milletvekili Viktor Vodolatskiy, geçen hafta yaptığı açıklamada, 2021 yılının sonuna kadar toplamda yaklaşık 1 milyon Donbas sakininin Rus vatandaşlığı alabileceğini duyurdu.

“RUSYA SAVAŞ NEDENİ YARATMAK İSTİYOR”

Rusya destekli silahlı güçler tarafından işgal altına alınan Donbas bölgesinin sakinlerine Rus vatandaşlığı verilmesini yorumlayan Litvanya’nın Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Temsilciliği, “Donbas sakinlerine Rus pasaportlarının dağıtılması uluslararası toplum tarafından kabul edilmiyor. Amaçları, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması için bir savaş nedeni yaratmaktır.” ifadeleri kullandı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SKANDAL VATANDAŞLIK KARARI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Nisan 2019’da imzaladığı kararla Ukrayna’nın Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşları için Rusya vatandaşlığını alma sürecinı kolaylaştırdı. Öte yandan 18 Temmuz 2019’da imzalanan kararla kolaylaştırılmış prosedüre göre Rusya vatandaşlığını alabilecek Ukrayna vatandaşlarının kapsamı genişletilmişti. Nisan ayında Putin’in imzaladığı kararda Donbas ve Lugansk bölgelerinin “bazı ilçelerinde” yaşayan Ukrayna vatandaşlarının Rus kimliği için başvurabileceği belirtiliyordu. Ancak yeni kararda “bazı ilçeleri” ifadesi çıkarılmış ve böylece Ukrayna yönetiminin kontrolü altında olan Donbas ilçelerinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarına da Rus pasaportu için başvurma olanağı tanınmıştı. Uluslararası toplum Rusya’nın söz konusu kararını kınamıştı.

QHA