Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez

Vasyl Vovkun, "Tiyatronun görevi, ışığın karanlığı yenebildiğini göstermek"

Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez


Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez

Ukrayna'nın Lviv kentindeki Ulusal Opera'nın Rusya saldırılarının ardından ilk oyunu "Giselle" oldu. Sanat yönetmeni Vasyl Vovkun, "Tiyatronun görevi, ışığın karanlığı yenebildiğini göstermek" dedi.

Ukrayna'nın Polonya sınırındaki batı kenti Lviv'de bulunan Ulusal Opera (Lviv Nation Opera) Rusya'nın ülkeye saldırılarının başladığı 24 Şubat'tan bu yana ilk kez perdelerini açtı. Ulusal Opera ve Bale tiyatrosunda sergilenen ilk oyun, iki perdeli bir romantik bale klasiği olan Giselle oldu. 

110
Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez - Sayfa 2

CNN, 29 Nisan akşamı yapılan gösteriden fotoğraflar ve notlar yayınladı. Habere göre, salonda gösterim öncesi yapılan anonsta cep telefonlarının kapatılması uyarısına ek olarak hava saldırısı alarmıyla ilgili bilgi verildi. Alarmın çalması halinde etkinliğin yarıda kesileceği belirtilerek bu durumda dansçılarla seyircilerin tiyatro binasının sığınağına inmesi istendi. Tiyatronun pencerelerinin olası bir hava saldırısına karşı koruma altına alındığı da aktarıldı.

210
Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez - Sayfa 3

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Vasyl Vovkun, Lviv Ulusal Opera'nın sanat yönetmeni.
CNN'e yaptığı açıklamada "Savaş hepimizi etkiliyor. Işığın karanlığı, yaşamın ölümü yenmesi gerektiğini anlıyoruz, tiyatronun görevi de budur" dedi. Opera ve bale tiyatrosunda yeniden gösteri düzenlemenin moral ve teselli sağladığını da belirten Vovkun, sahnede ilk icra edilen oyunun Giselle olmasıyla ilgili de konuştu.

310
Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez - Sayfa 4

Gisele, sevdiği kişi tarafından ihanete uğradıktan sonra genç yaşta hayatını kaybeden bir kadının hikayesini anlatıyor. Sanat yönetmeni Vovkun, şöyle devam etti: "Giselle'de de sevincin ve hüznün her tonu var, ölüm de var, aşkın zaferi de var. Hayatta da sevginin kazanacağını hala umuyoruz. İnsanlara iyi haber vermek istiyoruz çünkü savaşta iyi haber yoktur. Savaşta bir sanat eserini seyretmek ruhsal olarak diriltebilir."

410
Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez - Sayfa 5

Oyunda başrolü bulunan 21 yaşındaki bale sanatçısı Daryna Kirik ise "Dans dikkati olup bitenlerden uzaklaştırmaya yardımcı oluyor" dedi. Giselle'i oynamakla ilgili ise "Biriken olumsuz duyguları karakterin sahnelerinde dışarı akıtabildiğini" belirtiyor.

510
Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez - Sayfa 6

68 yaşındaki Maria Malanchyn, Ulusal Opera'da 50 yıldır makyöz olarak çalışıyor. CNN'e yaptığı açıklamada, sanata bu dönem her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu belirterek "Yerinden edilmiş insanlara hayatın devam edebileceğini gösteriyoruz" dedi.

610
Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez - Sayfa 7

Oyunu seyreden 50 yaşındaki gazeteci Victoria Palamarchuk ise "Tiyatrolar, operalar, bale tiyatroları gibi yerler varken, insanlar buralarda keyif alırken hayat yenilmez; füzeler, kimyasal veya nükleer silahlarla yok edilemez" diye konuştu.

710
Lviv Ulusal Opera perdelerini yeniden açtı: Savaş hayatı yenemez - Sayfa 8

Fotoğraflar: Sergey Korovayny/CNN

DUVAR