Meşe Palamudu Yenilebilir Mi?

Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Meşe Palamudu Yenilebilir Mi?
Meşe Palamudu Yenilebilir Mi? Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

  
Ham meşe palamudu, yüksek miktarlarda tüketildiğinde toksik olan tanenler nedeniyle güvensiz olarak kabul edilir. Bununla birlikte, tanenleri kaynatıp ıslatarak çıkarabilirsiniz.

Meşe palamutları, dünya çapında bolca büyüyen meşe ağaçlarının fındıklarıdır.

 Bir zamanlar çeşitli toplumlar için temel bir gıda olan meşe palamudu bugün o kadar sık ​​tüketilmez ( 1 ).

 Bu fındıklar besinlerle dolu olsa da, genellikle yemeklerin güvenli olup olmadığı tartışılır.

 Bu makale size meşe palamutlarının yenilebilir olup olmadığını, besinlerini, faydalarını ve tehlikelerini açıklıyor.

 Meşe Palamudu Yemek Genellikle Güvenlidir

 Meşe palamutları, yüksek miktarlarda tüketildiğinde zararlı olabilecek bir grup acı bitki bileşiği olan tanenler içerdikleri için kötü bir ün kazanmıştır.

 Tanenler bir kabul edilir antinutrient, yiyecekten gerekli besinleri absorbe etmek için vücudun yeteneğini azaltır demekse ( 2 ).

 Ek olarak, yüksek miktarda tanen tüketmek, ciddi karaciğer hasarı ve kanser gibi olumsuz sağlık etkilerine yol açabilir (3 ).

 Bununla birlikte, tanenlerin çoğu tüketime hazırlanırken meşe palamutlarından sızar - genellikle ıslatma veya kaynatma ile. İnsanlarda çiğ meşe palamudu toksisitesi hakkında hiçbir çalışma olmamasına rağmen, bu fındık nadiren çiğ yenir ( 1 ,4 ).

 Aslında, insanlar binlerce yıldır güvenli bir şekilde meşe palamudu tüketiyorlar ( 5 ,6 , 7 ).

 

Özet: Ham meşe palamudu tanen adı verilen yüksek miktarda potansiyel olarak zararlı bitki bileşikleri barındırırken, düzgün pişirilmiş meşe palamudu tanenlerde düşüktür ve genellikle yemek için güvenlidir.

 

Meşe Palamudu Çok Besleyicidir

 Tam besin profili meşe palamudu türüne bağlı olsa da, hepsi temel besinlerle doludur.

 Meşe palamudu özellikle potasyum, demir, A, E vitaminleri ve diğer bazı önemli mineraller (8).

 Ayrıca, bu fındıklar düşük kalorilidir. Kalorilerinin çoğu sağlıklı doymamış yağlar şeklinde gelir ( 9 ).

 Kurutulmuş meşe palamudu 1 ons (28 gram) porsiyon aşağıdaki besinleri içerir ( 1 ,10 , 11 ):

 

 • Kalori: 144
 • Protein: 2 gram
 • Yağ: 9 gram
 • Karbonhidrat: 15 gram
 • Lif: 4 gram
 • A Vitamini: Referans Günlük Alımın % 44'ü (RDI)
 • E Vitamini: RDI'nın% 20'si
 • Demir: RDI'nın% 19'u
 • Manganez: RDI'nın% 19'u
 • Potasyum: RDI'nın% 12'si
 • B6 Vitamini: RDI'nın% 10'u
 • Folat: RDI'nın % 8'i

Bilim adamları ayrıca, meşe palamudu içinde, kateşinler, resveratrol, kuersetin ve gallik asit - güçlü antioksidanlar da dahil olmak üzere 60'tan fazla yararlı bitki bileşiğini teşhis ettiler (1).

 Bu antioksidanlar, düşük kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski gibi sayısız sağlık yararıyla bağlantılıdır (12 , 13 ).

 Özet: Meşe palamudu sağlıklı yağlar, vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri ile doludur. Özellikle iyi A ve E vitamin kaynaklarıdır.

 

Meşe Palamutlarının Potansiyel Faydaları

 Meşe palamudu, uygun şekilde hazırlandıkları ve çiğ yenmedikleri sürece çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilirler.

 

Bağırsak Sağlığını İyileştirebilir

 

Bağırsaklarınızdaki bakteriler genel sağlığınızda önemli bir rol oynar. Bu bakterilerin dengesizliği obezite, diyabet ve bağırsak hastalıklarıyla (14 , 15 , 16 , 17 ).

 Meşe palamudu, yararlı bağırsak bakterilerinizi besleyen harika bir lif kaynağıdır (18 , 19 ).

 Ek olarak, meşe palamudu uzun zamandır mide ağrısı, şişkinlik, bulantı, ishal ve diğer yaygın sindirim şikayetlerini tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır (20 ).

 Sürekli hazımsızlığı olan 23 yetişkinde yapılan 2 aylık bir çalışmada, 100 mg meşe palamudu özü alanların, mısır nişastası kapsülü olanlardan daha az genel mide ağrısı vardı (20 ).

 Bununla birlikte, bu çalışmada yüksek konsantrasyonlu ekstrakt kullanılmıştır. Bütün meşe palamutlarının aynı etkiye sahip olup olmadığı bilinmemektedir.

 Sindirim etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Antioksidan Bakımından Zengindir

 

Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikaller olarak adlandırılan potansiyel olarak zararlı moleküllerin neden olduğu hasarlardan koruyan bileşiklerdir (21 ).

 

Araştırmalar, antioksidan bakımından zengin diyetlerin kalp hastalığı, diyabet ve belirli kanserler gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir (22 , 23 , 24 ).

 

Meşe palamudu A ve E vitaminleri gibi antioksidanların yanı sıra çok sayıda diğer bitki bileşiği bakımından da zengindir ( 1 , 25 ,26 , 27 ).

 

Bir hayvan çalışması, antioksidan açısından zengin bir meşe palamudu ekstresinin üreme hasarı olan sıçanlarda iltihabı azalttığını kaydetti (28 ).

Bununla birlikte, insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

Vahşi Doğada Bolca Bulunur

Dünya çapında 450'den fazla meşe türü meşe palamudu üretmektedir. Bunlar çoğunlukla Kuzey Yarımkürede üretilir( 1 ).

Sonbahardan ilkbahara kadar, bu ağaçların altındaki yerde yüzlerce - binlerce olmasa bile - olgunlaşmış meşe palamudu bulabilirsiniz. Bu fındıklar güvenli kabul edilir. Ancak çürük olanlara dikkat etmelisiniz. Yeşil, olgunlaşmamış olanlar da toplanmamalıdır.

Vahşi doğada toplanırsa, meşe palamudu ücretsiz, besleyici ve sürdürülebilir bir yerel gıda seçimi olabilir.

Özet: Lif ve antioksidanlarla yüklü meşe palamudu, çeşitli faydalara sahip olabilir. Bunlar bağırsak sağlığının iyileştirilmesini ve daha düşük kronik hastalık riskini içerir.

 

Meşe Palamutlarının Potansiyel Dezavantajları

 Meşe palamudu çeşitli faydalar sunsa da, potansiyel dezavantajları da vardır.

 

Çiğ Olanlar Güvensizdir

 

Yukarıda belirtildiği gibi, ham meşe palamudu içindeki tanenler antinutrientler olarak işlev görür ve bazı gıda bileşiklerini emiliminizi azaltır. Ayrıca belirli kanserlerle bağlantılıdırlar ve yüksek miktarlarda tüketildiklerinde karaciğer hasarına neden olabilirler ( 2 ,3 ).

 

Bazı insanlar ham meşe palamudu bulantı ve kabızlık bildirir. Ancak bu araştırma tarafından doğrulanmamıştır. Dahası, tanenler bu fındıklara acı bir tat verir.

 

Bu nedenle, çiğ meşe palamudu yemek tavsiye edilmez ( 1 ).

 Tanenleri meşe palamutlarınızı kaynatıp ıslatarak kolayca çıkarabilirsiniz. Bu süreç acılarını ortadan kaldırır ve onları yemek için güvenli hale getirir.

 

Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

 

Meşe palamudu, dünya çapında en yaygın alerjenlerden biri olan bir ağaç somunudur.

 Aslında, ABD nüfusunun % 1.2'sine kadarı bir veya daha fazla ağaç fındığına alerjidir (29 ).

 Ağaç fındıklarına alerjik reaksiyonlar hafif kaşıntı, kaşıntılı boğaz ve sulu gözlerden anafilaksiye kadar değişir. Aşırı zor nefes almaya neden olabilecek potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir yanıt (30 ).

 Diğer ağaç fındıklarına alerjiniz varsa, sağlık uzmanınız tarafından tüketilmediği sürece meşe palamutlarından kaçınmalısınız.

 

Hazırlanması Zor Olabilir

 

Meşe palamudu toplamak ve hazırlamak zaman alabilir. Vahşi doğada bol miktarda olmasına rağmen, genellikle marketlerde satılmazlar.

 Yemek için güvenli olduğundan emin olun. Kaynatılarak veya ıslatılarak yapılabilir.

 

Özet: Meşe palamudu alerjik reaksiyonlar da dahil olmak üzere birkaç dezavantaja sahip olabilir. Ayrıca, ham meşe palamudu zehirli tanenleri barındırır ve tüketim için önerilmez.

 

Meşe Palamudu Nasıl Yenir?

 

Ham meşe palamudu yüksek miktarda tanen içerir - onları acı yapan ve büyük miktarlarda yemek yemelerini güvensiz hale getiren bir kimyasal.

 Bununla birlikte, tanenleri çeşitli şekillerde çıkarmak mümkündür.

 Bu yöntemlerden biri kaynar. Yem ve hasat makineleri genellikle aşağıdaki adımları önerir:

 

 1. Kabukluyken tamamen olgun, kahverengi meşe palamudu arayın. Tanenlerde daha yüksek olduğu için yeşil, olgunlaşmamış meşe palamutlarından kaçının.
 2. Kir ve küçük böcekler gibi kirletici maddeleri temizlemek için meşe palamutlarınızı iyice durulayın. Çürümüş fındıkları atın.
 3. Fındıkkıran kullanarak sert kabukları çıkarın.
 4. Çiğ meşe palamudu bir tencerede 5 dakika veya su koyu kahverengiye dönene kadar kaynatın. Karanlık suyu atarak bir kevgir kullanarak somunları süzün.
 5. Su kaynayana kadar bu adımı tekrarlayın.

 

Tanenler süzüldükten sonra, fındıkların yemek için güvenli olduğu kabul edilir. Onları fırında hızlı ve besleyici bir atıştırmalık için 190-20 ° C'de 15-20 dakika boyunca kavurun.

 Tatlı dişinizi tatmin etmek için, bal ile kavurmayı veya pişirdikten sonra tarçın şekeri ile atmayı deneyin. Kurutulmuş meşe palamudu ekmek ve hamur işlerinde kullanılmak üzere un haline getirilebilir.

 

Özet: Yem meşe palamudu, zararlı tanen seviyelerini azaltmak için temizlenmeli, kabuklanmalı ve kaynatılmalıdır. Daha sonra kolay bir atıştırmalık için kavrulur veya pişirme için un haline getirilebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Ham meşe palamudu, yüksek miktarlarda tüketildiğinde toksik olan tanenler nedeniyle güvensiz olarak kabul edilir.

 Bununla birlikte, tanenleri kaynatıp ıslatarak çıkarabilirsiniz. Düzgün hazırlanmış meşe palamudu mükemmel yenilebilir. Demir ve manganez gibi besinlerle doludur. Lezzetli kavrulmuş, un haline getirilebilirler.

 Kendi yemeğinizi vahşi doğada yiyecek aramak ve hazırlamakla ilgileniyorsanız, meşe palamudu diyetinize cazip bir katkı yapabilir.

https://www.diyetasistan.com/tr/1509/mese_palamudu_yenilebilir_mi_hakkinda_bilmen_gereken_her_sey