Miçotakis: Türkiye ile diyalog kanallarının açık olması önemli

Türkiye-Avrupa yakınlaşmasının Yunanistan ile ilişkilerde normalleşmeden geçtiğini

Miçotakis: Türkiye ile diyalog kanallarının açık olması önemli


Miçotakis: Türkiye ile diyalog kanallarının açık olması önemli

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, basın toplantısında Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalog kanallarının açık olmasının önemini vurguladı. Miçotakis, "Geçmişten gelen sorunların bir anda çözülmesini beklemeyelim ama anlaşmazlık olduğunda hangi konuda anlaşamadığımızı medeni bir şekilde ortaya koymada ve radikal söylemlere yol açmamada uzlaşalım." ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bu yıl 87'ncisi düzenlenen Uluslararası Selanik Fuarı'ndaki basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalog kanallarının açık olmasının önemini vurgulayan Miçotakis, "Geçmişten gelen sorunların bir anda çözülmesini beklemeyelim ama anlaşmazlık olduğunda hangi konuda anlaşamadığımızı medeni bir şekilde ortaya koymada ve radikal söylemlere yol açmamada uzlaşalım." diye konuştu.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki uzlaşmazlıkların çözümü için Uluslararası Adalet Divanına gidilmesinin henüz uzak göründüğünü belirten Miçotakis, "Türkiye ile her düzeyde diyalog kanallarının yeniden açılmasının son derece olumlu olduğunu düşünüyorum." dedi.

Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile liderler düzeyinde görüşmenin yanı sıra bakanlar ve bakan yardımcıları arasındaki görüşmelerin de önemli olduğunu belirterek, güven artırıcı tedbirler ve pozitif gündemin de görüşülmesinin ikili ilişkiler açısından faydalı olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin Batı ile yakınlaşmasında fayda olacağını savunan Miçotakis, Yunanistan'ın son yıllarda, Türkiye-Avrupa yakınlaşmasının Yunanistan ile ilişkilerde normalleşmeden geçtiğini vurgulayan bir dış politika benimsediğini ifade etti.

KARAR