Mısır Yunanistan'a Mevsimlik Tarım İşçisi Yollayacak

Mısır, Yunanistan’a mevsimlik 5 bin tarım işçisi gönderecek.

Mısır Yunanistan'a Mevsimlik Tarım İşçisi Yollayacak


Mısır Yunanistan'a Mevsimlik Tarım İşçisi Yollayacak

Mısır, Yunanistan’a mevsimlik 5 bin tarım işçisi gönderecek. Konuya ilişkin anlaşma üzerinde iki ülke uzlaşı sağladığını duyurdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu anlaşmanın aynı zamanda Yunanistan, Avrupa Birliği ve üçüncü ülkeler arasında yasadışı göçle mücadele edilmesi konusunda geleceğe dönük bir adım olduğu belirtildi.

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varvitsiotis konuya ilişkin değerlendirmesinde “İlk Mısırlı işçilerin Yunanistan topraklarındaki hasata yardımcı olmak adına gelecek yılın başlarında gelmelerini umuyoruz” diye konuştu.

Yapılan anlaşma uyarınca Mısır’dan, Yunanistan’a gidecek mevsimlik tarım işçileri, 9 aya kadar Yunanistan’da kalabilecek daha sonra Mısır’a geri dönecekler.

Yunanistan ve Mısır, 2020 yılında da Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalamışlardı. Söz konusu bölgede petrol ve doğalgaz kaynaklarının da bulunduğu biliniyor.

İki ülke ayrıca Akdeniz’in altından geçecek bir kablo hattıyla Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya enerji transferi yapmayı da planlıyor.

VOA