Zaporijya Nükleer Santrali Zirvesi İstanbul'da

Rusya delegasyonuyla İstanbul’da biraraya geldi.

Zaporijya Nükleer Santrali Zirvesi İstanbul'da


Zaporijya Nükleer Santrali Zirvesi İstanbul'da

Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi (IAEA)Başkanı Rafael Grossi, Zaporijya nükleer santralinin güvenliği konusunu görüşmek üzere Rusya delegasyonuyla İstanbul’da biraraya geldi.

Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi tarafından resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Rafael Grossi’nin Rosatom Genel Direktörü Alexey Likhachev liderliğindeki Rus delegasyonuyla bugün İstanbul’da biraraya geldiği belirtildi. Görüşmede Zaporijya nükleer santralindeki güvenlik konusu ve santral çevresinde bir koruma alanı oluşturulması konularının konuşulduğu ifade edildi.


Grossi, uzun süredir santral ve çevresindeki bombardımanlar nedeniyle santralin tehlike yarattığına dair dikkat çekiyor.

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olma özelliğine sahip Zaporijya Nükleer Santrali, Rusya işgali öncesinde Ukrayna’nın elektrik ihtiyacının beşte birini temin ediyordu. Ancsak çatışmalar nedeniyle santralde zaman zaman yedek jeneratörler devreye girmek zorunda kaldı. Santral çevresindeki çatışmalar da güvenlik endişelerine neden olmaya devam ediyor.

Ancak bugüne kadar yapılan açıklamalarda hem Rusya hem de Ukrayna nükleer santral çevresindeki bombardımanlar konusunda birbirlerini suçlamaya devam ediyorlar.

VOA