Muhalefetten Gezi Kararı Tepkisi

"AKP intikam almaya çalışıyor"

Muhalefetten Gezi Kararı Tepkisi


Muhalefetten Gezi Kararı Tepkisi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve dün açıklanan Gezi davası kararının ardından, muhalefetteki siyasi partilerden tepkiler geldi.

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Karamsar bir ortamda olduğunuzu biliyorum, hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın” diyerek sözlerine başladı.

“Vera’yı unutmayın”

Konuşmasında Gezi Parkı davasından dün çıkan karara değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Kurgulanmış mahkemelerden adalet çıkmaz. Burada görev alan hakimlerin bir kısmı zaten önceden karar vermişler. Talimatla aldıkları kararların altına imza atıyorlar. Bu tür mahkemelerle yeni karşılaşmıyoruz. Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı'nın bile terörist olarak kurgulanmış mahkemelerde hapse atıldığını gördük. Gezi nedir? Gezi özgürlük tarihimizde demokrasiyi haykıran gençlerin sesidir. Baskıya isyandır Gezi. ‘Doğayı koruyalım’ diyor gençler. Bu kurgulanmış mahkemede Osman Kavala daha önce beraat ettiği bir davadan müebbet hapse mahkum oldu. Dünyada böyle bir örnek yok. Çünkü yargı bağımsız değil.”

Davada tutuklananların isimlerini sayan Kılıçdaroğlu, 18 yıl hapis cezası verilen Tayfun Kahraman’ın sosyal medyaya da yansıyan kızı Vera’yla vedalaşma görüntüleriyle ilgili, “Vera'yı unutmayın. Vera babası hapse giderken kucakladı ve öptü. Bizim sözümüz var; Vera'yı tekrar babasıyla kucaklaştıracağız” dedi.

"Bu umudu asla kıramayacaksınız"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da partisinin haftalık grup toplantısında, “Gezi Davasının hakimi biliyorsunuz, AKP’nin milletvekili aday adayı çıktı. Kobani Kumpas Davası’nın mahkeme başkanı da çete üyesi çıkmıştı. Yargının kimlere teslim edildiğinin karanlık bir resmidir bu tablo. Ortada bağımsız bir yargı yok, ortada hukuk hiç yok. AKP’nin ele geçirip yönettiği mahkemelerin kendileri de yargılamaları da kararları da asla hukuki değildir; tam anlamıyla siyasi kararlardır, duruşmalardır” diye konuştu.

Buldan, “Taksim’deki toplumsal dayanışmanın, bu ülkedeki adalet için, eşitlik için, özgürlük için asla sönmeyecek bir umut” olduğunu ifade ederek, “Bu umudu cezalarınızla, baskılarınızla, başkanı çete üyesi, hakimi milletvekili aday adayınız olan iktidar mekanizmalarınızla asla kıramayacaksınız, asla kıramayacaksınız, asla kıramayacaksınız” dedi.

"AKP intikam almaya çalışıyor"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem ise sosyal medya hesabından kararı, "AKP, Gezi'den öylesine korktu ki bu kararla adeta intikam almaya çalışıyor. Öncelikle şunu söyleyeyim, bu hukuksuzluk AİHM'den dönecektir. Lakin AKP'nin doğaya sahip çıkan, hakkını arayan millete yaptığı zulüm her daim hafızalarda karar bir leke olarak kalacaktır" sözleriyle eleştirdi.

DEVA Partisi’nden “Babacan davacı değil” açıklaması

Diğer yandan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan sosyal medya hesabından, “Osman Kavala'ya ve diğer sanıklara yapılan büyük haksızlık hepimizin vicdanını yaralamıştır. Alınan kararın hukuki hiçbir açıklaması yoktur. Ülkemizi öfkeye ve kine teslim etmeyeceğiz. Demokratik hukuk devletinde özgürce yaşayacağız” paylaşımında bulundu.

Partiden yapılan “Babacan’ın Gezi Parkı davasının davacılarından olduğu iddiasına” ilişkin yapılan açıklama ise dikkati çekti.

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Gezi davasında Sayın Ali Babacan’ın davacı olduğuna ilişkin haberler tamamen yalan mahsulüdür” diyerek, Babacan’ın “Gezi Davası’nda davacı değilim. Şikayetçi de değilim. Hiçbir başvurum yok. Sadece savcının o günkü bakanların tümünü mağdur olarak değerlendirmesi var” açıklaması olduğunu anımsattı.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da sosyal medya hesabından “Dün, Gezi davası ile alakalı karar da gösterdi ki iktidar, korku kol gezsin, muhalefet için Türkiye tekinsiz bir yer olsun istiyor” diye yazdı.

Yargıya saygı duyulmalı”

Cumhur ittifakının ortağı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise partisinin grup toplantısında Gezi davası kararına değinmedi ancak toplantı sonrası gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Bahçeli, “Yargıya saygı duyulmalıdır. Konu üzerinde uzun yıllar tartışmalarla bunu önlemeye çalışanlar da yargının bu kararıyla saygılı olarak her şeyi artık kabullenmek durumunda olmalıdır” dedi.

MHP eski milletvekili Süleyman Sazak'ın sosyal medyadan yaptığı, "Osman Kavala’yı ideolojik olarak kendimden farklı görürüm. Bugünden itibaren Osman kardeşimdir, adalet bu kararı verenlere haramdır" paylaşımının anımsatılması üzerine ise Bahçeli, "Sayın Süleyman Sazak'ın bizimle bir ilişkisi kalmamıştır" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Gezi davasında dün tutuklu sanık Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ve Hakan Altınay'a ise 18'er yıl hapis cezası verilmişti.

VOA