“NATO’nun Kapısını Çaldık Ama Hiç Açılmadı”

"Hala savaşmak zorundayız"

“NATO’nun Kapısını Çaldık Ama Hiç Açılmadı”


“NATO’nun Kapısını Çaldık Ama Hiç Açılmadı”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, “NATO’nun kapısını çaldık ama kapı hiç açılmadı” diyerek, ülkeleri Ukrayna’ya sağlayacakları güvenlik garantileri konusunda karar vermeye çağırdı.

Kuleba, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ukrayna, dünya barışı için nükleer silahlardan vazgeçti. Daha sonra NATO'nun kapısını çaldık ama kapı hiç açılmadı. Güvenlik boşluğu Rus saldırganlığına yol açtı. Dünya Ukrayna'nın güvenliğine borçlu ve devletlerden hangi güvenlik garantilerini sağlamaya hazır olduklarına karar vermelerini istiyoruz” diye yazdı.

"Hala savaşmak zorundayız"

Bu arada Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın Kiev bölgesine yönelik son saldırılarını kınayarak, “Bu savaşın bittiğini düşünemeyiz. Hala savaşmak zorundayız. Hala işgalcileri bu ülkeden defetmek zorundayız” dedi.

Saldırıların Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kiev ziyareti sırasında yapılmasıyla ilgili ise, “Bu saldırı, Rusya’nın uluslararası kuruluşlarla ilgili gerçek tutumunu ortaya koyuyor” diye konuştu. Zelenski, “Rusya’nın BM’yi ve kuruluşun temsil ettiği her şeyi küçük düşürmeye çalıştığını, buna güçlü bir şekilde yanıt verilmesi gerektiğini” dile getirdi.

"Donbas savaşı stratejik hedef olmaya devam ediyor"

Öte yandan, İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donesk ve Luhansk bögelerindeki saldırılarını sürdürdüğünü bildirdi. Bakanlık, “Donbas savaşı Rusya’nın stratejik hedefi olmaya devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan Ukrayna, Mariupol şehrindeki Azovstal demir-çelik fabrikasından sivil tahliyelerin bugün yapılmasının planlandığını bildirdi.

Zelenski’nin ofisinden yapılan açıklamada, “Azovstal'dan sivillerin çıkarılması için bugün bir operasyon planlanıyor” denildi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin bu hafta yaptığı açıklamada, “BM ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin Azovstal’dan tahliyelere yardım etmelerine izin verileceğini” dile getirmişti.

Mariupol limanında bulunan Azovstal demir-çelik fabrikası, Ukraynalılar’ın şehirdeki son kalesi olarak değerlendiriliyor. Mariupol şehri, Mart başından beri Rusya’nın kuşatması altında bulunuyor.

VOA