Olası bir kara harekâtı seçim sürecini nasıl etkiler?

Tanju Tosun: İktidar lehine destek artabilir

Olası bir kara harekâtı seçim sürecini nasıl etkiler?


Olası bir kara harekâtı seçim sürecini nasıl etkiler?

Suriye ve Irak'a yönelik hava harekâtının yankıları sürerken, Suriye'nin kuzeyine olası bir kara harekâtının seçim sürecini nasıl etkileyebileceğini uzmanlar DW Türkçe'ye değerlendirdi.

İstanbul İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin de yaralandığı terör saldırısının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye ve Irak'ın kuzeyine yönelik hava harekâtı ve sonrasında da Suriye'nin kuzeyinden Türkiye'ye düzenlenen saldırıların yankıları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'nin kuzeyine kara harekâtının sinyalini verirken, HDP dışındaki muhalefet partileri de harekâta yönelik desteğini açıkladı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, harekâtın iç siyasette malzeme olarak kullanılmasına karşı olduklarını ancak "terörle mücadeleye destek" olduklarını belirtti. İYİ Parti'den de harekâta destek açıklaması geldi.

HDP ise harekâtı değerlendirmek üzere dün olağanüstü toplandı. MYK toplantısının ardından yapılan açıklamada, "Türkiye'deki tüm vicdan sahibi insanları ve güçleri, iktidarın savaş tuzağına karşı durmaya, sorunların savaş ve saldırıyla değil diyalog ve barışçıl yollarla çözülmesini sağlamak için mücadele etmeye çağırıyoruz" denildi. 

Berk Esen: İktidar uzun süredir harekat zemini arıyordu

Peki siyaset bilimciler, muhalefetin tutumunu ve olası bir kara harekâtının seçim sürecine yönelik etkilerini nasıl değerlendiriyor? DW Türkçe, hava ve sonrasında gerçekleşebilecek kara harekâtının seçime yönelik etkilerini siyaset bilimcilere sordu. Siyaset Bilimci, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Berk Esen, iktidarın uzun süredir böyle bir harekâtın zeminini aradığına dikkat çekti. Rusya'dan bugüne kadar askeri operasyon için yeşil ışık yakılmadığını hatırlatan Esen, "Hem Ukrayna işgalinin Rusya'nın istediği gibi gitmemesi, hem de İran'ın içinin karışması iki ülkenin de elini zayıflattı. Bu, Türkiye'ye karşı çıkışı daha güçlü bir şekilde bastırma imkanı verdi" dedi. 

"Yalnızca seçim hamlesi değil, dış politikanın parçası"

Kara harekâtının da yapılabileceğini kaydeden Esen, "Hem terörü bitirmeye yönelik, hem de bunun iç siyasete etkisindeki hedeflerin birbirinden ayrıştığını düşünmüyorum" ifadesini kullandı.

AKP'nin dış politikadaki yalnızlığı ortadan kaldırmak için pragmatik hamlelere ihtiyaç duyduğunu dile getiren Esen, "Geriye Suriye ile olan durum kaldı. Erdoğan yönetimi Suriye sınırının tamamını Türkiye'ye yakın kuvvetlerin eline bırakmak istiyor. Bu sadece seçim hamlesi değil, dış politikanın bir parçası" diye konuştu. Esen, kara harekâtının seçimlere yakın bir tarihte başlaması halinde ise Erdoğan açısından bunun bir avantaja dönüşebileceği görüşünde. 

"CHP, iktidarı açıktan eleştirmiyor"

Esen, CHP'nin tutumu ile ilgili ise, "Muhalefetin bu konudaki tavrı çok uzun süredir değişmedi. Somut bir alternatif getirmek yerine iktidarın hamlelerinin tutarsızlığını göstermek istiyor. Bunu yaparken de genellikle dış politikada iktidarı açıktan eleştirmiyor" diye konuştu.

CHP'de partinin sol kanadından cılız eleştiriler gelse de çok büyük bir eleştiri beklemediğini kaydeden Esen, İYİ Parti'nin de askeri operasyonu desteklediğini hatırlatarak, "Erdoğan, bunu görüyor ve muhalefeti de bölmüş oluyor. Bu mesele uzarsa da ekonomik krizin seçmenin tavrındaki etkileri hafifletilmiş olur" ifadesini kullandı.

Anketlere bakıldığında da kararsızların oranının son birkaç aydır düştüğüne ve bir kısmının tekrar AKP'ye dönmeye başladığına dikkat çeken Esen, "Ancak bu hava harekâtı kara harekâtına evrilmediği sürece, seçmen davranışına büyük etki yapacağını sanmıyorum. Ancak, seçimlere yakın tarihte kara harekâtı olursa ve başarı ile sunulup üstüne bir miktar Suriyelinin de gönderileceği vurgulanırsa, dengeler değişir" ifadelerini de kullandı. 

Tanju Tosun: İktidar lehine destek artabilir

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun da, Taksim saldırısının Suriye'nin kuzeyine yönelik saldırıyı iktidar açısından zorunlu hâle getirdiğine dikkat çekti.

DW