Türkiye'nin Suriye kampanyasına tepkileri: ABD, Rusya, AB ve Müslüman devletler

Türkiye'yi kınamalarını veto ettiler.

Türkiye'nin Suriye kampanyasına tepkileri: ABD, Rusya, AB ve Müslüman devletler


NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Suriye kampanyasını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmek üzere 11 Ekim'de Türkiye'deydi.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 10 Ekim'de Türkiye'nin Suriye'ye yaptığı askeri kampanyaya karşı durmak için 9 Ekim'de başlatılan acil bir toplantı yaptı. 9 Ekim'de sert bir kınama ve hatta yaptırım beklentileri vardı. Bu olmadı: herhangi bir kınama yoktu. Dahası, ABD ve Rusya nadiren yapmayı seçtikleri bir hamle yaptılar: Türkiye'yi kınamalarını veto ettiler. Bu makalede ileriki sebeplere ulaşacağız.


Oylama sonrasında Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu bir mektup yazdıTürk askeri harekatının kaldırılmasını isteyen ve sivil hedeflere ulaşmaktan kaçınan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e. Mektupta, Sinirlioğlu genel sekretere “Barış Baharı” operasyonunun “orantılı, ölçülü ve sorumlu” bir şekilde yapıldığını ve “sivil nüfusa teminatın verilmesini önlemek için tüm önlemlerin alındığını” vurguladı. Bakan Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da benzer cümleler dile getirdiler, ancak bu mektup, uluslararası hukuk çerçevesinde Türkiye’ye verilen resmi bir rehin anlamına geliyor.


Bu mektubu, BM'de, New York'taki perde arkasındaki birkaç ilginç gelişme izledi. Örneğin, altı Avrupa Birliği (AB) ülkesinin Daimi Temsilcileri, Türkiye'yi kınayan ortak bir açıklamada bulundu. Bu ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere, Polonya, Belçika ve Estonya'dır. İngiltere ve Fransa, veto yetkisi olan Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleridir. Almanya ve Polonya kalıcı üyelerdir. Endonezya ve Kuveyt, aynı zamanda da kalıcı olmayan iki Müslüman devlet olarak, Türkiye'nin ihbarına itiraz etmemiş gibi görünüyorlar.

NATO devreye girdi


Türkiye, Batı savunma ittifakı NATO üyesidir. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere 11 Ekim'de İstanbul'a geldi.


Çavuşoğlu ile basın toplantısı biraz gergindi. Stoltenberg, NATO’nun Türkiye'nin “meşru kaygılarını” anladığını, ancak Türkiye'nin Suriye’deki askeri operasyonu konusunda fikir birliği olmadığını belirtti. Stoltenberg, Türkiye'nin DAEŞ'le mücadelede kazandığımız kazanımların ortak hedef olduğu için tehlikeye atılmamasını sağlamak zorunda olduğunu da sözlerine ekledi.


Çavuşoğlu, Ankara’nın meşru kaygılarının yeterli olmadığını belirtti. Türkiye, doğal olarak, ittifakın operasyonla tam bir dayanışma içinde olduğunu “açık ve net” olarak duymak istedi. Operasyonun açıklanmasının ardından Norveç'in Türkiye'ye silah satmayı durdurduğu düşünülürse bu garipti. Çavuşoğlu'na göre, Suriye Şubesi veya yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) olan Halk Koruma Birimleri (YPG), Türk ordusunun bombaladığı gibi yanlış izlenim vermek için sokaklarda lastik yakmak gibi taktikler kullanıyordu şehirler ve bazı müttefikler bu “siyah propagandaya” düşüyorlar. Vermek için ilginç bir örnek oldu.


Sonuç olarak, bu süreçte Türkiye'yi sınırlandırmaya devam eden şey sadece askeri zorluklar değil aynı zamanda diplomatik olanlardır.


Ancak, ABD, Rusya ve AB ülkeleri tarafından oylamanın ardından çıkan son gelişmelerin yanı sıra son gelişmelerin yanı sıra, PKK’nın sınırlarının yanında Suriye’ye yönelik faaliyetlerine yönelik bu operasyonla ilgili aldıkları pozisyonları izlememize yardımcı oluyor birkaç gün öncesine kadar ABD’nin koruması altında taşındı.

ABD ne diyor?


Bu konuda birkaç göstericimiz var. Başkan Trump'ın Beyaz Saray'ın durumunu yansıtan bir gecede ton ve mesaj gibi görünen tweetleri var ve ABD Savunma Bakanı tarafından yayınlanan ifadeler var. Mike Pompeo'nun “Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları” ndan bahsetmesi, örneğin, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından kaçırılmaması gereken bir konu.


Trump, Türkiye'nin Rusya ile daha da yakınlaşmasını önlemek ve yeni ticaret bağlantılarına zemin oluşturmak için bu durumu kullanmak istiyor. Öte yandan, “Kürtleri öldürürseniz sizi mahvederim” gibi döviz kurlarını bile etkilemeyen dürtüsel sözleriyle, Kongre lobisini Ankara'ya saldırmak pahasına tatlı tutar.


ABD’nin şu anki tutumunu şu şekilde özetlemek mümkün: 1- Türkiye'nin Suriye’deki operasyonunu onaylamıyor. 2- Bu bağlamda Türkiye'ye askeri destek vermiyor ve örneğin hava istihbaratını paylaşmıyor. 3- Ancak, Türkiye'nin yolunda da durmuyor, YPG'den gelen çağrılara rağmen uçuşa yasak bir bölge kurmuyor ve Amerikan bayrağını sallayabilecek askerlerinin yaklaşık 50'sini geri alıyor. 4- Siyasi itirazları ve silia Kürtleri ve Hıristiyanları zararsız bırakma talebi gibi “insancıl” bir çerçevede tutar. 5- Bu çerçevede ABD, tutuklu ISIS militanlarının tekrar serbest kalması halinde Türkiye'nin sorumluluğunu üstleneceğini iddia ediyor.


Bu, Trump'ın “karşılığında tüm bu askeri eğitim ve paranın karşılığını aldığını” ve YGP / PKK ile kısmen yolun demek istediğini, Barack Obama'nın hindilerin itirazlarına rağmen 2014'te IŞİD'e karşı müttefik olarak seçtiğini ve İsrail’e rağmen Suriye bölümünü kapatmayı istediği anlamına geliyor. itirazlar. Bu nedenle Trump, Erdoğan'ın Barış Baharı operasyonunun IŞİD'e karşı Trump'ın Amerikan muhaliflerine karşı tutumunu haklı gösterecek şekilde hareket etmesini bekliyor, belki de 13 Kasım'dan önce Erdoğan'ı Beyaz Saray'a davet ettiğini söyledi .

Rusya ne diyor?


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 11 Ekim tarihli ifadesi dikkate alındığında, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un operasyondan hemen önce ve başlamasından hemen sonra yaptığı açıklamada ve BM'nin Rusya Büyükelçisi Vassily Nebezia'nın Türkiye'nin herhangi bir ihbarını veto etme oylamasını takiben yaptığı açıklamada, Rusya’nın 6’daki tutumunu özetleyebiliriz. Puan: 1- Rusya, Suriye topraklarının işletilmesini onaylamıyor. 2- Türkiye'nin PKK ile ilgili endişelerini meşru buluyor. 3- ABD’nin, Suriye’deki mevcut operasyonundan sorumlu PKK ile işbirliğini sürdürüyor. 4- Aynı çerçevede, ABD’yi Arap nüfusunu Suriye’nin doğusunda bulunan Kürt nüfusla değiştirerek “demografik mühendislik” yapmaktan sorumlu tutuyor. 5- IŞİD, Rusya ile paylaşılan bir endişedir.


Özellikle bu son nokta, 16 Eylül’ün Astana’da düzenlenen toplantı toplantısında Erdoğan, Putin ve İran Devlet Başkanı Erdoğan’ın, Sırbistan’dan döndükten sonra Barış Baharı’nın müdahalesine ilişkin BM 51. Bölümü arasında yasal bir gerekçe olarak gösterdiği Adana Protokolü. Bu protokol, Türkiye ile Suriye arasında 19 Ekim 1998 tarihinde, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'nin savaş tehdidi üzerine Suriye'den atılmasının ardından imzalandı. Protokol, Ankara ile Şam arasında potansiyel bir işbirliğine işaret ederek ortak bir komite oluşturarak terörizmle ortak bir mücadele önerdi.

AB ne diyor?


Bazı AB ülkelerinin BM Güvenlik Konseyi oylamasını takiben operasyonu sona erdirmek için Türkiye'ye başvurması, AB başkentlerinde oluşturulan belirli bir baskıya işaret ediyor. Bu başkentler, bir yandan, iç politika nedeniyle başka bir göç dalgası için endişeleniyorlar. Öte yandan, şu anda YKG / PKK tarafından PKK'nın tutuklandığı PKK üyesi olan vatandaşlarının serbest bırakılması ve evlerine dönmeye karar vermeleri konusunda endişeleniyorlar. Son olarak, PKK Avrupa ülkelerinde, özellikle Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve Birleşik Krallık'ta iyi organize edildiğinden, PKK'nın kendi ülkelerindeki muhtemel terör eylemleri konusunda endişe duyuyorlar.


Oysa AB, Türkiye'nin kararını kınamakta birleşemedi: Macaristan'da tek bir yeni Müslüman göçmen görmek istemeyen ve operasyonun başarılı olması durumunda Suriyelilerin eve dönmesi olasılığını düşünen Victor Urban, veto etti. kınama. Ancak AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'ın “Türkiye, Güvenli Bölge için bize para istiyorsa veremeyiz” iddiasını öne sürdü, Ankara'yı kızdırdı. Erdoğan 10 Ekim'de “paranızı istemiyoruz ama 3,6 milyon mültecinizi gönderebiliriz” diyerek sert bir şekilde misilleme yaptı.


AB ülkelerinin konumu şöyle özetlenebilir: 1- Türkiye operasyonu durdurmalı. 2- Göçmenlerin AB'ye girmesini önlemeye devam etmeli. 3- Göçmenlerin Suriye'ye dönebilmeleri için yardım istememelisiniz. 4- IŞİD üyesi olan AB vatandaşlarının geri dönüşünü engellemelidir.


Bu pozisyonlar, AB’nin, ABD’nin veya Rusya’nın söylediğinden daha azının Türkiye'nin endişelerini umursadığını gösteriyor. AB'nin konumu belirsiz, belirsiz ve sonuç odaklı olmaktan uzak görünüyor.

Müslüman devletler ne diyor?


Açıkçası, Erdoğan ABD ve Rusya’dan, Pakistan ve Azerbaycan hariç, Müslüman ülkelerden alabileceği desteğin yarısını almadı. Hayal kırıklığı, 10 Ekim'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eyalet başkanlarına yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan ve Mısır hakkında sözlerle suçlayarak sert olduğunu söyledi. Türkiye, 2015 yılında Suudi Kralı Abdullah'ın ölümünün ardından üç günlük ulusal yas ilan etti.


Arap Birliği oybirliğiyle Türkiye'yi azarladı; bu ülkeler arasında Türkiye'nin her türlü yardımı yaptığı Filistin vardı. Ayrıca, Erdoğan'ın AKP hükümetinin en büyük arkadaşı olan Katar da Arap Birliği'nin bir üyesi. Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar 2017'ye karşı bir abluka oluşturduğunda, Türkiye destek için birlikler gönderdi; Türkiye, 2019’da Katar’a o kadar güvendi ki, onlara tank hisselerini sattı.


Barış Baharı operasyonunu tartışmak üzere 13 Ekim'de bir kez daha buluşması planlanan Arap Birliği, yukarıda belirtilen diğer ülkelerin endişelerini paylaşmıyor; Erdoğan karşıtı olmaktan çok daha fazlası gibi görünüyor ve Türkiye karşıtı duruş göze çarpıyor.


Türkiye ve Rusya ile birlikte Astana toplantılarında üç ülkeden biri olan İran'ın, Türkiye'nin Barış Baharı operasyonunu sert bir şekilde eleştiren ülkeler arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

 

MURAT YETKİN