Ordu sözcüsü: Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde darbe girişimi engellendi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde darbe girişimi engellendi

Ordu sözcüsü: Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde darbe girişimi engellendi


Ordu sözcüsü: Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde darbe girişimi engellendi

Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'nin sözcüsü Tina Salama, başkanlık sarayının pazar sabahı saldırıya uğradığını ancak ordunun kontrolü yeniden ele aldığını doğruladı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti (DRC) silahlı kuvvetlerinin, pazar sabahı Kongolu ve yabancı savaşçıların dahil olduğu darbe girişimini püskürttüğü bildirildi.

Ordu sözcüsü Sylvain Ekenge "Darbe girişimi savunma ve güvenlik güçleri tarafından bastırıldı. Bu girişim yabancıları ve Kongoluları içeriyordu. Bu yabancılar ve Kongolular, liderleri de dahil olmak üzere eylem dışı bırakıldı" açıklamasını yaptı.

Bunun gözaltına alındıkları veya öldürüldükleri anlamına gelip gelmediğini belirtmedi.

Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'nin sözcüsü Tina Salama da Reuters'e, başkanlık sarayının pazar sabahı saldırıya uğradığını ancak ordunun kontrolü yeniden ele aldığını doğruladı.

Parlamento başkanlığı için adı geçen milletvekillerinden biri olan Vital Kamerhe'nin sözcüsü ve Japon büyükelçisi de sosyal medya hesaplarından Kamerhe'nin cumhurbaşkanlığına yakın evine düzenlenen saldırıda iki gardiyan ve bir saldırganın öldürüldüğünü söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri büyükelçiliği pazar günü "DRC güvenlik unsurlarının devam eden faaliyetleri" ve bölgede silah sesleri duyulduğu yönünde uyarıda bulunan bir güvenlik uyarısı yayınladı.

ABD'de yaşayan muhalif siyasetçi Christian Malanga'ya ait olduğu anlaşılan bir Facebook sayfası, saldırıyı kendisinin yönettiğini gösteren bir video yayınladı.

Reuters tarafından bağımsız olarak doğrulanmayan videoda Malanga Lingala dilinde "Biz militanlar yorulduk. Tshisekedi ve Kamerhe ile devam edemeyiz, onlar bu ülkede çok fazla aptalca şey yaptı" dedi.

Tshisekedi aralık ayında ikinci dönem için yeniden cumhurbaşkanı seçildi, ancak başbakan atamasının üzerinden altı hafta geçmesine rağmen henüz bir hükümet kurulmadı.

Kamerhe, cumartesi günü yapılması planlanan ancak Tshisekedi tarafından ertelenen seçimlerde parlamento başkanlığına aday oldu.

EURO NEWS