Polis müdüründen 'rüşvet' savunması: Menzil'e yardım topluyordum

Menzil'e yardım topluyordum

Polis müdüründen 'rüşvet' savunması: Menzil'e yardım topluyordum

Suç örgütü dosyasından açığa alınan polis müdüründen 'rüşvet' savunması: Menzil'e yardım topluyordum

Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan soruşturması emniyet içinde de depreme neden oldu. Suç örgütü dosyası kapsamında açığa alınan polis müdürlerinin operasyonu 'kumpas' operasyonuna dönüştürmeye çalıştığı belirtildi. MİT de soruşturmada görevden uzaklaştırılan polis müdürlerinden birinin 300 bin dolar rüşvet aldığını ortaya çıkardı. Müdür ise kendini "Rüşvet almadım Menzil'e yardım topluyordum" diye savundu.

Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen operasyonla başlayan ve Ayhan Bora Kaplan liderliğindeki suç örgütü soruşturması emniyet içinde deprem yarattı. MİT'in iddialarına göre, suç örgütü dosyası kapsamında açığa alınan polis müdürlerinden biri, 300 bin dolar rüşvet aldı.

DEPREM ETKİSİ YARATAN SORUŞTURMA

Patronlar Dünyası'ndan Toygun Atilla'nın haberine göre, suç örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında Ayhan Bora Kaplan ile birlikte 28'i tutuklu olmak üzere 60 sanık, 'örgüt kurma', 'kasten yaralama', 'yağma', 'işkence' gibi suçlardan yargılanıyor. Soruşturma derinleştikçe, Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde görevli üst düzey polis şeflerinden üçünün görevden uzaklaştırılması gibi yeni gelişmeler yaşanıyor.

KUMPAS İDDİALARI

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki üst düzey bir emniyet müdürünün geçtiğimiz aylarda İzmir'de suç örgütünün avukatlarından biriyle buluştuğu ve bu buluşmada 300 bin dolar aldığı iddia ediliyor. Bu parayı aldığı sırada yapılan alışverişin MİT tarafından kayıt altına alındığı belirtiliyor. Kumpas soruşturmasından sonra açığa alınan bu emniyet müdürü, idari tahkikat sırasında bu rüşveti "Menzil'e yardım topluyordum. Rüşvet değil, hayırlı bir iş için alınan paraydı" şeklinde savundu.

KARAR