Rusya destekli teröristler bu sabah Ukrayna güçlerine saldırı düzenledi.

UKRAYNA GÜVENLİK VE SAVUNMA KONSEYİ TOPLANIYOR

Rusya destekli teröristler bu sabah Ukrayna güçlerine saldırı düzenledi.


Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal eden Rusya destekli teröristler bu sabah Ukrayna güçlerine saldırı düzenledi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak yaptığı açıklamada, Lugansk bölgesinde gerçekleşen çatışma sonucunda bir Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Homçak, çatışmada 3 Ukraynalı askerin de yaralandığını belirtirken 4 teröristin öldürüldüğü ve 6 teröristin de yaralandığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanı Homçak teröristlerin saat 10.00’da ateşkes istediğini ve tarafların kendi ölülerinin cesetlerini alabilmesini sağlamak için çatışma bölgesinde şu an müşterek koordinasyon ve kontrol merkezinin faaliyet gösterdiğini ifade etti. Bununla birlikte Homçak çatışmanın sonucunda Ukrayna’nın hiçbir pozisyonunun kaybetmediğini vurguladı.

UKRAYNA GÜVENLİK VE SAVUNMA KONSEYİ TOPLANIYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy, Donbas bölgesinde Ukrayna askerlerine saldırı düzenlenmesi sonucu Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyine toplanma çağrısında bulundu. Saldırının Debaltseve trajedisinin 5. yıl dönümünde düzenlediğine dikkat çekerek saldırıyı, “barış sürecini provoke etme girişimi” olarak değerlendiren Zelenskiy, “Bu, küçük adımlarla olsa da ilerlemeye başlayan Donbas’taki barışçıl süreci baltalama girişimidir.” diye kaydetti.