Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde hayatta kalma mücadelesi: Tankların etrafında sebze yetiştiriyor

Semeninog, savaşın başladığı günlerde yaşadıkların anlattı.

Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde hayatta kalma mücadelesi: Tankların etrafında sebze yetiştiriyor


Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde hayatta kalma mücadelesi: Tankların etrafında sebze yetiştiriyor

Rusya'nın Ukrayna'ya olan işgali devam ederken Ukraynalılar, savaşın gölgesinde hayatta kalma mücadelesi veriyor. Başkent Kiev'de yaşayan bir aile, mart ayında yoğun olarak yaşanan çatışmalarda, Rus askerlerine ait tankın enkazının olduğu bir bahçede sebze yetiştiriyor.

Rusya'nın Ukrayna'ya olan işgali devam ederken savaşın ilk günlerinde yaşanan çatışmalar sırasında yerle bir olan tank ve zırhlı araçların enkazları Kiev'in çeşitli yerlerinde hala duruyor.

Kiev bölgesindeki köyler, civar ilçeler veya diğer yerleşimlerdeki bahçe ve tarlalarda bugüne kadar bulunan zıhlı araçların enkazları ilginç görüntüler oluşturuyor.

17051cbc5d984cf3a920bac40c08668b.jpg

Şubat sonu ile mart boyunca bölgede devam eden şiddetli çatışmalarda yok edilen savaş uçaklarıyla tank ve diğer savaş teçhizatının enkazı çoğu yerel yönetimin kararıyla kaldırılsa da bazı yerlerde bunlara hala rastlanıyor.

5e90712b7c5c4443b09617383ec45a58.jpg

Semeninog, savaşın başladığı günlerde yaşadıkların anlattı.

Yaşadıkları ilçedeki en yoğun çatışmaların martın ilk haftasından itibaren başladığına dikkati çeken Semeninog, "Güçlü patlamalar oluyordu. Ailece evin yanındaki depoya sığındık. Havalar soğuktu. Yatakları oraya indirdik ve soba kurduk. Böylece iki hafta sığınakta kaldık." dedi.

kkk.png

Yaşadıkları yere Rus ordusunun yaklaşması ve çatışmaların artması nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlatan Semeninog, "Biz 14 Mart'ta arabayla buradan ayrıldık. 15'inde ise Rus askerler buralara girdi. Onlar bir süre buradaki evlerde yaşadı. Komşunun da evinde kaldılar." dedi.

TANKIN ENKAZI SAVAŞIN BAŞLADIĞI AĞIR GÜNLERİ HATIRLATIYOR

Rus ordusunun bölgeye girerken zırhlı araçlarını daha güvenli noktalara konuşlandırmak için tarla ve bahçelere gizlemeye çalıştığını aktaran Semeninog, yaşadıkları evin bahçesindeki Rus tankının Ukrayna güçlerince imha edildiğini söyledi.

Söz konusu tankın 24 ya da 25 Mart'ta patlatıldığını tahmin ettiklerini kaydeden Semeninog, tank enkazının bahçelerinden kaldırılması için ilgili yerlere başvurduklarını ancak bunun şimdiye kadar mümkün olmadığını belirtti.

425cd2c685f94dd8a447b61dc3411e20.jpg

"TANKIN BURADA OLMASINA ALIŞTIK"

Evlerinin yıkılmasına rağmen buradaki bahçelerini sebze ve meyve yetiştirmek için kullanmaya devam ettiklerini dile getiren Semeninog, "Biz de tankın enkazının yanına patates ve lahana ektik. Tankın burada olmasına alıştık." dedi.

Savaştan kalma bir zırhlı araca ait enkazın tarlanın ortasında bulunmasının kendilerine zor günleri hatırlattığını aktaran Semeninog, "Ona (tankın enkazına) bakınca korkunç görünüyor.

Savaşın o ağır günlerini hatırlatıyor. Gece yatarken sabah hayatta olup olmayacağımızı bilmediğimiz o günleri hatırlıyoruz." diye konuştu.
Yıkılan evlerinin yerine yeniden ev inşa etmeyi hayal ettiklerini kaydeden Semeninog, bu yönde devletten de destek beklediklerini dile getirdi.

KARAR