Rusya’dan Türkiye’ye enflasyon suçlaması. Bir sen eksiktin ay ışığı misali Ruslara bak hele

Türkiye’ye seyahat maliyetinin artması olarak gösterdi.

Rusya’dan Türkiye’ye enflasyon suçlaması. Bir sen eksiktin ay ışığı misali Ruslara bak hele


Rusya’dan Türkiye’ye enflasyon suçlaması. Bir sen eksiktin ay ışığı misali Ruslara bak hele

Rus Federal Devlet İstatistik Servisi, kasım ayının son haftasında ülkede haftalık fiyat artışının yüzde 0,46 ile 2019’un başından beri en yüksek rakama ulaştığını duyurdu. Kurum, sıçramanın nedenini Türkiye’ye seyahat maliyetinin artması olarak gösterdi.

Paramedya'nın haberine göre; Rusya Federal Devlet İstatistik Servisi, 23-29 Kasım 2021 haftasında Rusya’da tüketici fiyatlarının yüzde 0,46 arttığını, bunun önceki haftaya göre iki kat daha hızlı artış (yüzde 0,20) anlamına geldiğini duyurdu.

Resmi istatistik kurumu Rosstat’ın açıklamasına göre, bu sert sıçramanın başta gelen nedenlerinden biri, Türkiye’ye seyahat maliyetinin yeni yıl öncesinde büyük artış göstermesi oldu.

Rusya’da yaşayanların bir süredir enflasyon sepetinde, yurt dışı tatil kalemi olarak Türkiye de yer alıyor. Böylece enflasyon yıl başından 29 Kasım’a kadar yüzde 7,51’ye ulaşırken, son bir yıllık rakam da yüzde 8,38’i geçti.

Rosstat, Kasım ayının son haftasındaki rekor artışın ana nedenlerini açıklarken, Türkiye’ye yılbaşı tatili turlarının maliyetinin yüzde 55 oranında yükselmesine atıf yaptı.

Diğer faktörler olarak, bir haftada tavuk yumurtası ve buğday ununun yüzde 1,11, ekmeğin yüzde 0.57, sosisin yüzde 0.51 oranında zamlanmasına dikkat çekildi. Raporda Türkiye turlarının maliyetinin yılbaşından bu yana yüzde 89 oranında arttığı savunuldu.

Enflasyon hesabında satın alınan yabancı turizm hizmetlerinin yüzde 1,6’lık bir paya sahip olduğu, bu hesaplamaya sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Yunanistan, İspanya, Tayland dahil diğer popüler destinasyonların da dahil olduğu vurgulandı.

Rosstat’a göre, Kasım ayının son haftasında yüksek enflasyonda dolar ve euronun rubleye karşı yüzde 2,1 değer kazanması da etkili oldu.

YENİ ÇAĞ