Şehit padişah 1. Murad Hüdavendigar Han, Bursa’da anıldı

“Günümüz insanlığının kurtuluşu, Sultan Murad Han’ın bu felsefesinde yatıyor”

Şehit padişah 1. Murad Hüdavendigar Han, Bursa’da anıldı


Şehit padişah 1. Murad Hüdavendigar Han, Bursa’da anıldı

Osmanlı Devleti’nin savaş meydanlarında şehit düşen tek padişahı 1. Murad Hüdavendigar Han vefatının 633’üncü yılında Kosova’daki programın ardından Bursa’daki kabri başında da anıldı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, her yıl Kosova ve Bursa’daki türbelerinde anma programı düzenledikleri şehit padişahın, felsefesini anlamak için çalıştıklarını belirterek, “Günümüz insanlığının kurtuluşu, Sultan Murad Han’ın bu felsefesinde yatıyor” dedi.

Osmanlı Devleti’nin 3. padişahı olan ve 1. Kosova Savaşı’nda şehit edilen Sultan Murad Hüdavendigar, iç organlarının gömülü olduğu Kosova’daki türbesinin ardından Bursa’daki kabri başında da yâd edildi.

1. Murad Hüdavendigar Han’ın Çekirge semtinde bulunan türbesi ve kendi adına yaptırılan caminin önünde düzenlen anma törenine; şehit padişahın Kosova’daki türbesinin türbedarlığını yapan Saniye Türbedar da davetli olarak katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mevlit okunmasıyla başlayan anma programında mehteran ve kılıç kalkan gösterisi büyük ilgi gördü.

MİLLİ GAZETE