Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin'den çözüm süreci vurgusu

ABD'Yİ İŞARET ETTİ

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin'den çözüm süreci vurgusu


Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin'den çözüm süreci vurgusu

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin yaptığı açıklamalarda çözüm sürecini kullanan terör örgütü PKK'nın Türkiye'de kaos çıkarmak istediğini söyledi.
Yeni bir "çözüm süreci mi" başlayacak sorularının gündem olduğu bugünlerde Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin çözüm sürecine ilişkin konuştu. 

M5 savunma dergisinin Haziran sayısına konuşan Arif, "Bölücü terör örgütü, yıllardır devam eden sorunun çözümüne yönelik ortaya konulmuş çözüm sürecini, kötüye kullanarak ülkemizin bazı bölgelerinde çukur/barikat eylemleri ile yurt içinde kaos çıkarmaya çalışmış ancak güvenlik güçlerimizin icra ettiği operasyonlarla emeline ulaşamamıştır" diyerek çözüm sürecinde doğan boşluğa işaret etti. 

ABD'Yİ İŞARET ETTİ

Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, bölgede terör örgütleri üzerinden vekalet savaşları verildiğine işaret ederek şöyle konuştu:
"Günümüzde savaşlar, ordular arasında doğrudan bir muharebe şeklinde değil, terör örgütleri ve hibrit savaş yöntemleriyle, vekâlet savaşları biçiminde yürütülmektedir. DEAŞ ve benzeri terör örgütlerine karşı mücadelenin, bazı dost ve müttefik devletler tarafından terör örgütü PKK ve onun Suriye uzantısı PYD/YPG terör şebekesinin desteklenmesi suretiyle yapılması da buna bir örnektir. Bölgesel istikrarsızlık ve çatışmaların yoğun şekilde yaşandığı bir coğrafyada yer alan ülkemiz, bunun doğal bir sonucu olarak olumsuz etkilere doğrudan maruz kalmaktadır. PKK, DEAŞ ve FETÖ terör örgütlerinin taşeron örgüt olarak kullanıldığı çok açıktır. Bu örgütler özellikle küresel ölçekli projelerin bir piyonu olarak karşımıza çıkmaktadır."

Türkiye'nin terörle mücadelesine ilişkin bilgiler veren Orgeneral Arif Çetin, "Özellikle son dönemdeki 'ARA BUL YOK-ET' ve 'ALAN HÂKİMİYETİ' stratejileri çerçevesinde, istihbarat faaliyetlerine ağırlık verilerek, yerli-milli teknolojinin kullanımı ve İHA/SİHA destekli ayrıntılı planlanan, şiddetli icra edilen operasyonlar neticesinde; PKK/KCK terör örgütüne büyük darbe vurulmuş ve kurulan amansız baskıyla yurt içindeki kırsal mevcudiyetinin çöküşü derinleştirilmiştir. Sahada alınan başarılı sonuçlar akabinde dağılma sürecine giren terör örgütünden kaçışlar hızlanmış, terörist aktarımlarında sıkıntılar başlamış ve 'ikna' yöntemiyle güvenlik güçlerine teslim olmalar artmıştır" diye konuştu. 

Odatv.com