Şehitlik ve Başbakan Erdoğan'ın verdiği söz!

Anne ben askere gideceğim ve şehit olacağım, bu şehitlikte yatacağım, sizi cennete götüreceğim!

Şehitlik ve Başbakan Erdoğan'ın verdiği söz!


Şehitlik ve Başbakan Erdoğan'ın verdiği söz!

Bayram nedeniyle çoçuklar, "Baba bugün bayram, herhalde bizi gezdirirsin" dediler. Ben de biraz düşündükten sonra hay hay, sizi şehitliğe götüreyim dedim.  Çocuklar  "Of be baba,  bizi götüre götüre şehitliğe mi götüreceksin?"  Demesinler diye de, şehitlikten sonra da sinemaya gideriz dedim. Çocuklar hepbir ağızdan, "Aslan baba, haydi hemen gidelim"  demezler mi?

Ben de peki dedim ve yola çıktık.

İçimden, "bizim çocukların milli duygu şerbeti fazla mı kaçmış" diye düşünmeye başladım. Kime söylesem, "Çocukları götürecek başka yer bulamadın mı," dediler.

Ya  bizim çocuklar anormal, ya da söyleyenler.

Başka çocuklar bu konuda ne düşünüyor bilmiyorum.

Şehitliğe geldik, cümle kapısından ürperti ve merakla girdik. Çocuklar yeşillik içinde bir alan görünce çok sevindi. Piknik yeri gibi geldi onlara. Bayramın ikinci günü olduğu için çok fazla ziyaretçi yoktu. Birkaç şehidin başında, ağlayan, dua eden anneler, eş ve çocuklar vardı.

Çocuklar, bayram havası içinde "Baba yeni gelen şehitler var mı,  önce onların kabirlerine bakalım" dediler.

Şehitlikte, 10 gün önce gelmiş şehitler vardı.

Çok hüzünlendik.

Şehitlerin geneli 20 yaşın üzerinde, hayatlarının baharında şehit olmuşlardı. Çocuklarla şehitlere bırakılan gülleri çiçekleri ve yakınlarının mektuplarını okuduk. Ağlayan, gözü yaşlı eş ve anneleri uzaktan izledik.

Bizi görünce yanımıza geldiler,  "Sizin şehidiniz hangisi" diye sordular. Çocuklar bir anda dondu kaldı.

Ben de küçük çaplı şok yaşadım, "Tüm şehitler bizim. Hangisini diğerinden ayırabiliriz? Hepsi vatan için  şehit oldular," dedim. 


Şehit annesi, oğlunun aslan gibi olduğunu, şehit olmadan önce yaptıkları konuşmaları anlattı.  "Aslanım 5 yıl oldu şehit olalı" dedi.

Askere gitmeden önce bu şehitliğin önünden geçiyorduk; 

-- Anne ben askere gideceğim ve şehit olacağım, bu şehitlikte yatacağım, dedi.

Ben de,  "Aman oğlum, vatana sağ olarak da hizmet edilir" dedim.  O,  "Anne ben şehit olacağım , sizleri cennete götüreceğim," dedi. 

"Şehit olmadan 15 gün önce izine gelmişti, şehit olacağını, ağlamamam gerektiğini, "söyledi.

"Çok farklı bir çocuktu. Onu her bayramda gelir ziyaret ederiz, konuşuruz.  Şu an sanki yanımda gibi hissediyorum," demişti.

Ben  de,  " Şehitlerimize ve ailelerine vefa borcumuz  düşüncesiyle internette bir site hazırladık," dedim.

Oğlunun bilgilerinin olup olmadığını sordu. "Şehit Aileleri Derneğine kayıtlı ise, mutlaka vardır" dedim.

Ofise geldiğimde baktım, varmış. 

"Çocuklar, İzmir Kadifekale Şehitliğini gezmeye doyamadılar."  "Baba, ara sıra yine gelelim" dediler. Şehit çocuklarıyla tanıştılar, onlarla arkadaş oldular. Çıkışta şehit yakınlarının yazdıkları hatıra defterlerini okuduk. Çok duygulu yazılar, mesajlar yazılmış. İnşallah çok yakında bu defterdeki yazıları da internete artırmayı planlıyoruz. Çalışmalarımız tamamlandığında çok duygulu anlar yaşayacaksınız. 

Biz tarih yazan değil, yapan bir millet olduğumuz için, hep çalışmış, şehit olmuşuz ancak şehitlerimize gereken ilgi ve desteği vermemişiz. Şehitlerimizin kutlu davalarına destek vermek için hazırladığımız  www.sehtilerolmez.com  sitesini ziyaret etmenizi  bekliyor, şehitlerimiz için açılan foruma duygu ve düşüncelerinizi yazmanızı istiyoruz.


www.sehitlerolmez.com  sitesi hazırlanırken tüm siyasi parti yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarına faks gönderdik.

Sayın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile şimdiki, Başbakan ve AKP Genel Başkanı, o zamanki  Yenilikçilerin Lideri Sayın R.Tayyip Erdoğan'dan cevap geldi.

Sayın Başbakan, bizzat telefonla aradı ve  söz de verdi. Parti çalışmalarının süratle devam ettiğini,  şuan bir ofislerinin olmadığını belirttikten sonra; 

"İktidara gelirsek bu konuda çok ciddi çalışmalar yapacağız, Şehitlik Kanunu'nu çıkaracağız,  www.sehitlerolmez.com projesine de maddi manevi destek vereceğiz" demişti.

www.sehitlerolmez.com, Deniz Web firmasının  imkanlarıyla bugüne kadar geldi.

Hedefimiz; sitenin veritabanında tüm şehit bilgilerinin, resimleri ile yer alması ve dünya kamuoyuna, tüm anne ve babalara gencecik evlatlarımızın  nasıl hoyratça şehit edildiğini gösterme.

Dört dilde yayın yapmayı düşündüğümüz site için sağlıklı bilgiye ulaşamadık. Şehit Ailelerine ait dernekler de çok kısıtlı imkanlarla çalışıyor. Onların da bir çok sorunu var. 

Bu sorunların ciddi olarak incelenmesi, hatta Şehit Ailelerinin ısrarla istedikleri  Şehitlik Kanunu'nun çıkarılması gerekmektedir. Sayın Başbakan bu konuda söz vermişti.

Biz, Başbakan Erdoğan'In verdiği sözü unutacağına ihtimal vermiyoruz. 

Şehit Ailelerinin talebini terkrar edip, Sayın Başbakan Erdoğan'a bir kez daha hatırlatıyoruz.

Yazımı bir şehidin mezar taşındaki serzenişle bitirmek istiyorum:

"Değil mi bunca gayretin sonucu bir avuç toprak,
Ölümden yana korkum yok, tek korkum var o da unutulmak."

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

E-Mail: gundem@sehitlerolmez.com