Siyasette yeni dizayn, HDP ve MHP’de değişim sinyali

Ak Parti Hükümeti ekonomik sorunlara direnemezse, pes edebilir.

Siyasette yeni dizayn, HDP ve MHP’de değişim sinyali


İlk işaret fişeğini HDP Milletvekili Ahmet Şık ateşledi. HDP’den istifa etti.  Ahmet Şık’ın istifa sonrası  "HDP'den istifa ettim, yoldaşlıktan değil"  açıklaması kafaları karıştırdı.

İstifa öncesi, İmralı’dan gelen “Kimse benim üzerimden hesap yapmasın” mesajı  siyasette bir şeylerin değişeceği sinyalini açıktan vermişti.

Arkasından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 2011 yılında seçim sürecinde yaptığı konuşma metni içinden bir bölümün Twitter’dan paylaşılması siyaset dünyasında bomba etkisi yaptı.

"Kararsızlığın, inançsızlığın, gecikmenin ve tembelliğin başarısızlığı hazırlayan unsurlar olduğu şüphesizdir. Üç Hilal’in tek başına iktidarı artık bir zorunluluktur, ihtiyaçtır ve geleceğin lider ülke idealinin gerçekleşmesi buna bağlıdır".

Bu açıklama ile Cumhur İttifakı dağılıyor mu, sorularının sorulmaya başlanmasından sonra, MHP cenahından Cumhur İttifakı dimdik ayakta mesajları gelse de ok yaydan çıkmış oldu.

Görünen o ki, siyasette bir şeyler oluyor ama ne?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’dan gelen sert açıklamalar da siyasetteki hareketliliğe dikkat çekiyor.

Tamda  ortam durulacak diye düşünüldüğü  bir anda HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, Ahmet Şık'ın istifasını değerlendirirken HDP'nin yapısal sorunları olduğunu söyledi. Bilgen, "Türkiye siyasetinde bence HDP’yi de aşan ama HDP’nin de payına bir şey düşüyor buradan, bir tıkanma var. Bir çözümsüzlük hali var. Daha farklı bir kırılmaya, kopuşa fırsat vermemenin yolu değişimi yönetmekten ve cesaretle tartışmaktan, kendini tartışmaktan geçer. Tartışmaları ne ihraçla bastırabilirsiniz ne kulak tıkayarak aşabilirsiniz" açıklaması ile yeni istifalara, HDP’den kopuşlara işaret etti.

Hepsinden önce CHP tarafından gelen sert eleştirilerin darbe mesajı olarak algılanması ve ülke gündeminin darbeye teslim olmasının arkasından Karar yazarı Ahmet Taşgetiren’in “Ya Doğu Perinçek kendisine bağlı adamların darbe yapmasını gizliyorsa….” ihtimalinden bahsedilebilir. Cümlesi ile tartışmaları çok daha farklı bir yöne çevirdi.

Türkiye, daha dün Büyük Ortadoğu Projesi’ni tartışıyordu. Şimdi Büyük Ortadoğu Devletler Birliği'nin temelleri atılıyor. Türkiye, küresel ekonomik krizlerden sonra,  Korono krizinin etkisi ve baskısı altından çıkış ararken, ABD merkezli düşünce kuruluşlarından gelen darbe çağrıştıran mesajlar kafaları daha fazla karıştırdı.

Bu sürece çok dikkat edilmesi gerekir. İstifaların arkasındaki plan çok önemli.

Gizli bir el HDP’yi istifalarla sarsarken, kimi güçlendirmek istiyor?  İstifalar CHP ve Ak Parti'ye de sıçrayacak mı?

Bu belirsizlik ortamında MHP, Genel Başkanını değiştirerek merkeze yerleşmeyi hedefleyebilir.

HDP’de istifaların devam etmesi halinde TBMM aritmetiği üzerinden bir dizayn ile karşılaşabiliriz.

Ak Parti Hükümeti ekonomik sorunlara direnemezse, pes edebilir.

İşte en tehlikelisi de bu olur. 

MHP’de yaşanan hareketlilik böyle bir sonuç beklentisinden kaynaklanmış olabilir.

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023