Yurtdışı Türkler, Türkiye için tehlike olmaya devam ediyor

Türkiye’nin işi çok zor. Hem içte, hem dışta. Türkiye güç kazanmaya başladığında hem dost milletlerin, hem de düşman- rakip gören ülkelerin hedefi haline geldi.

Yurtdışı Türkler, Türkiye için tehlike olmaya devam ediyor


Yurtdışı Türkler, Türkiye için tehlike olmaya devam ediyor

Türkiye’nin işi çok zor. Hem içte, hem dışta. Türkiye güç kazanmaya başladığında hem dost milletlerin, hem de düşman- rakip gören ülkelerin hedefi haline geliyor.

Suriye’den savaştan kaçıp ülkemize sığınan Suriye vatandaşları, büyük risk oluşturuyor.

Türkiye, PKK/YPG ile mücadele ederken, ülkemize sığınan, aş ve iş verdiğimiz Suriyelilerin ülke aleyhine eylemlerde kullanılabileceği gerçeği ile karşı karşıyayız.

Dünya liderleri satranç oynuyor.

Herkes kendi ülkesinin menfaatini düşünüyor. Ortadoğu’da güçlü bir Türkiye, en başta müttefiklerimiz tarafından istenmiyor.

MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin Amasya’dan verdiği mesaj, Türk Milletini tedirgin etti. Bahçeli, önsezileri güçlü bir lider. Bahçeli’nin bu çıkışının arkasında ciddi endişelerinin olduğu anlaşılıyor.

Suriyeli sığınmacılar, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi, satın almasıyla, Türkiye’nin elinde koz olmaktan çıkarak, ciddi bir risk haline geldi.

Dış güçler, bundan sonra Suriyeli sığınmacıları kışkırtarak, Türkiye’de terör eylemlerinde kullanabilir.

Sayın Bahçeli’nin endişesi de bu olsa gerek.

Gelinen noktada, Türkiye, ne Suriyelileri ülke dışına çıkarabilir, ne de ülkede barındırabilir.

Suriyeli sığınmacıları Güvenli Bölgeye taşıma önerisi de, Kürt Devleti için bir tuzak ihtimalini düşündürüyor.

Büyük bir çıkmazın eşiğindeyiz.

Benzer durum Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar için de geçerli. Türkiye için avantaj olması gereken Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları, yurt dışında Türkiye’nin önünü kesiyor.

Türk vatandaşlarının yurt dışındaki yatırımları büyük risk altında.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklarının içinden çıkan çeteler, Türk iş adamlarının yurt dışındaki yatırımlarını engelliyor.

Gün oluyor, Türk iş adamları darp ediliyor.

Gün oluyor, Türk iş adamlarının mallarına, yatırımlarına el konuluyor. Bulundukları ülkelerde kalıcı olmaları engelleniyor.

Bir örnek vermek gerekirse, Karadeniz’in karşı yakasındaki Ukrayna, Avrupa ile Rusya arasında paylaşılamıyor.

İşin ilginç tarafı, Avrupa ve Rusya da, Türkiye ve Türk iş adamlarının, Ukrayna’da yatırım yapmasını, kökleşmesini istemiyor.

Ukrayna’da gün geçmiyor ki, Türkiye ve Türk vatandaşlarına karşı skandal bir olay yaşanmasın.

Ukrayna’da Türk iş adamları taciz ediliyor.

Yatırımları, Ukrayna’da yaşayan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar içinden çıkan çeteler tarafından gasp ediliyor.

Türk iş adamları Ukrayna’da büyük risk altında. Geneli Ukrayna’ya yaptıkları yatırımlardan vazgeçerek, canını zor kurtarıp ülkeye geri dönüyor.

Türk iş adamları, Ukrayna’daki "Ahıska ve Çeçen çetelerinin" baskısı altında zor günler geçiriyor.

Ukrayna’daki çeteler, Türk istihbaratının adını kullanmaktan çekinmiyor. MİT adına çalıştıklarını söyleyerek, Türk vatandaşlarının üzerinde baskı kuruyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna’da bir çok Türk iş adamı darp edilmiş, parası ve malı gasp edilmişti.

Önceki yıllarda Ukrayna’nın Nikolaev şehrinde yaşayan bir Türk vatandaşı şaibeli bir şekilde vefat etmiş, Türk vatandaşı öldükten sonra Ukrayna’daki evi gasp edilmiş, ev kiraya verilerek parası cebe atılmıştı. O ev hala aynı durumda.

Çeteler bu durumu bir adım daha ileri götürerek, Türk vatandaşlarının evlerini ve arazilerini sahte belgelerle ellerinden alıp kendi üzerine geçiriyor.

Türkiye Odessa Başkonsolosluğu, Ukrayna’daki "Ahıska — Çeçen Çetelerinin" Türk vatandaşlarına yaptığı zulüm ve baskıyı neden görmüyor?

Konsolosluğun, kendi ülkesinin mağdur vatandaşlarıyla irtibata geçerek olayların iç yüzünü araştırmaması, çetelerin işini kolaylaştırıyor.

"Ahıska Çeteleri" işi daha da büyüterek Antalya’da operasyon yapıyor.

DHA, 13.10.2017 tarihinde yaptığı haberde, Rusya’dan soygun için özel adam getiren Kareteci "Ahıska Çetesinin"", Antalya’da 40 bin dolarlık soygun yaparken yakalandığını yazmış.

Türkiye’nin işi çok zor derken abartmadım.

Türkiye, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklarıyla ilgili 6 Nisan 2010 tarihinde kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ‘yi kurarak önemli bir adım attı.

Bu kurum, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar olarak vasıflandırdığımız Türkçe konuşan toplulukların içinden çıkan çetelerin, Türkiye’nin ve Türk iş adamların yurt dışındaki yatırımlarına engel teşkil edip, etmemeleri ile ilgili ciddi bir araştırma yapmalı, bu konuda bir rapor hazırlayarak, alınması gereken önlemleri ortaya koymalıdır.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklarının Türkiye’ye verdiği zararlar masaya yatırılmalı, bu konuda önlem alınmalıdır.

Türkiye, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklarının içinden çıkan çetelerin oyununa gelerek, onların ajitasyonlarına aldanarak, kendi vatandaşlarını mağdur etmemelidir.

MİT’in de Ukrayna’da kendi adını kullanan, "Ahıska ve Çeçen Çeteleri" konusunda hassas olması ile Türkiye’nin göz bebeği kurumların Ukrayna’da Ahıska ve Çeçen çeteleri tarafından kullanılmasının önüne geçilmelidir.

"Ahıska Çetelerine" müdahale edilmemesi, Ahıska Türklerine ait derneklerin "Ahıska Çetelerinin" aşırılıklarına göz yumması, Ahıska Türklerinin “Hak arama ” mücadelesini dünya çapında olumsuz etkileyecektir.

Benzer durum Rusya’da da vardır.

Bu konuyla ilgili beni telefonla arayan Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) eski başkanının "Ahıska Çetelerini" savunması düşündürücüdür.

Ben yazımda isim ve olayları somut olarak yazmadım. Ukrayna’daki "Ahıska Çeteleri" ile  birlikte çalıştıkları "Çeçen Çeteleri" konusunda detaylı bilgi Ukrayna’da yaşayan Türk iş adamlarında mevcuttur.

 

"Ahıska Çeteleri" ile ilgili haberler:

https://www.ensonhaber.com/karateci-hirsizlar-soygun-icin-rusyadan-adam-getirdiler.html

 

https://www.ozelburoistihbarat.com/karapara-narkotik-suc-dolandiricilik/suc-dosyasi-yusuf-inan-ahiska-ceteleri-turk-vatandaslarini-soyarken-turkiy-4996

 

http://www.kanalv.com.tr/haber/soygun-icin-rusyadan-adam-getirdiler/19808

http://www.korkusuz.com.tr/soygun-icin-rusyadan-adam-getirmisler.html

http://www.sanalbasin.com/soygun-icin-rusyadan-adam-getiren-karateci-cetesi-yakayi-ele-verdi-21672995/

 

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

E-Mail: gundem@sehitlerolmez.com