Tabuta Sığmayanlar: Şehit Yunus Emre Akbaş (159. Bölüm)

Şehit özel harekatçı Yunus Emre Akkaş toprağa verildi

Tabuta Sığmayanlar: Şehit Yunus Emre Akbaş (159. Bölüm)

3 hafta önce Cizre'deki saldırıda yaralanan ve Ankara'da tedavi gördüğü hastanede şehit düşen özel harekatçı polis Yunus Emre Akbaş toprağa verildi. Şehidin babasına, 'Başbakanımızı korumak için Mardin’e gidiyoruz' diyerek Cizre'de olduğunu sakladığı ortaya çıktı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, 3 hafta önce terör örgütü PKK mensuplarının saldırısında yaralanan ve Ankara'da tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Hastanesinde şehit düşen özel harekatçı polis memuru Yunus Emre Akbaş'ın cenazesi, memleketi Aksaray'da gözyaşları arasında toprağa verildi.

"Başbakanımızı takip ve korumak için Mardin’e gidiyoruz"

Somuncubaba Külliyesi'ndeki morgdan alınan şehit Akbaş’ın cenazesi, helallik alınması için Hacı Hasanlı Mahallesi’nde bulunan baba evine getirildi. Baba Mustafa Akbaş, oğlu Yunus ile yaralanmadan bir gün önce konuşma fırsatı bulduklarını belirterek, şehit oğlunun Cizre'de olduğunu sonradan öğrendiklerini anlattı.

Akbaş, "Oğlumla, yaralanmasından bir gün önce telefonda görüşmüştük. Bize 'Başbakanımızı takip ve korumak için Mardin’e gidiyoruz' demişti. Oğlumuzu Mardin'de sanıyorduk, sonradan öğrendik ki Cizre'ye gitmiş. Biz üzülmeyelim diye öyle söylemiş" diye konuştu.

Şehit özel harekatçı polise son görev

Şehidin, olayın yaşandığı gün zırhlı araçta bulunan ve yaralanan arkadaşı Kamil Günser ise aniden roketatarlı saldırı olduğunu belirterek, "Roket aracın arka kısmına isabet etti. Başka bir şey hatırlamıyorum"dedi.

Akbaş'ın cenazesi, helallik alınmasının ardından, İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Burada düzenlenen törene, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, şehidin yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Törende anne Hatice ve baba Mustafa Akbaş'ın güçlükle ayakta durdukları gözlendi. Şehit Akbaş'ın cenazesi, Ulu Cami'de cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, Aksaray Şehitliği'nde toprağa verildi.

AKSARAY/AA