Tepkiler çığ gibi büyüyor: 'Cemaat yurtları kapatılsın!'

'Cemaat yurtları kapatılsın' etiketi altında sosyal medyada buluştu.2

Tepkiler çığ gibi büyüyor: 'Cemaat yurtları kapatılsın!'


Tepkiler çığ gibi büyüyor: 'Cemaat yurtları kapatılsın!'

Elazığ'da tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın, ailesinin zorlamasıyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılara dayanamayarak yaşamına son vermesinin ardından cemaat yurtlarına tepkiler büyüdü. Çok sayıda akademisyen, gazeteci, yazar, siyasi ve sanatçı, 'Cemaat yurtları kapatılsın' etiketi altında sosyal medyada buluştu.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Enes Kara (20), Nur cemaatine bağlı bir yurtta yaşadığı sıkıntılar, gelecek kaygısı ve ailesinin baskıları nedeniyle intihar etti. Kara, arkadaşlarıyla intihar notunu ve bir de video paylaştı.

Yaşanan olaydan sonra cemaat yurtlarına tepkiler büyüyor. Gençlerin bu yurtlarda savunmasız ve muhtaç bir şekilde yaşamasına tepki gösteren çok sayıda akademisyen, gazeteci, yazar, siyasi ve sanatçı başta olmak üzere yurttaşlar, cemaat yurtlarının kapatılması için sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattı. 

"ELİNİZİ ÇEKİN!"

TV programcısı ve avukat Armağan Çağlayan, Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak, cemaat yurtlarının kapatılması için yürütülen kampanyaya dahil oldu. 

"Geleceğimize umut olan her şeyden elinizi çekin" diyen Çağlayan, paylaşımına Dilara Yıldız ve Enes Kara etiketlerini iliştirdi. 

İşte Çağlayan'ın paylaşımı:

"KESİN BE YETER!"

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil de kampanyaya katılanlar arasındaydı. AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in Enes Kara'ya ilişkin yaptığı açıklamayı alıntılayan Kadıgil, "Kesin be yeter!" diye tepki gösterdi. 

Kadıgil, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kamu kaynaklarıyla semirttiğiz, denetimsizliğe rağmen çanak tuttuğunuz binlerce tarikat/cemaat yurdundan birinde gördüğü baskı yüzünden canına kıydı 19'unda bir insan!" dedi. 

Kadıgil'in paylaşımı şu şekilde: 

"ÖLÜM YUVASI"

Şarkıcı Gaye Su Akyol, cemaat yurtlarının kapatılması ile ilgili kampanyaya, "Ortalığın ayağa kalkması lazım" diyerek katıldı. 

Sosyal medyada paylaşım yapan Akyol, "Bu ülke vatandaşlarının zorla kapatıldıkları cemaat yurtları, insanların kafalarının kesildiği, baskıdan intiharların yaşandığı, hayatta kalanların kim bilir hangi korkunç şeylerle mücadele ettikleri birer ölüm yuvası" diyerek cemaat yurtlarının kapatılmasını istedi.

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VURGUSU

Gazeteci Sedef Kabaş, Google'ın CEO'su Sundar Pichai'nin yaşam öyküsünden kısa bir kesit paylaşarak, "Kimisi çocuğunu çağ dışı cemaate verir. Kimisi de çocuğunu çağdaş eğitime verir" diyerek Enes Kara'nın yaşamına son vermesine neden olduğu söylenen cemaat baskısına tepkisini gösterdi. 

İKNA ODALARINI HATIRLATTI

Usta oyuncu İlyas Salman, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ikna odalarını hatırlatarak cemaat yurtlarına tepki gösterdi. 

Salman, İslamcılara seslenerek, "Tereddütsüz diyorum ki ikna odaları yanlış ve antidemokratikti. İslamcı arkadaşlar, siz ikna odalarından muhtemelen çok daha yoğun ve yaygın olan cemaat yurtları baskısını aynı şekilde kınayabilecek misiniz?" diye sordu. 

"İSYANIMIZ VAR!"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, Twitter'dan yaptığı bir paylaşımda, "Bir çocuğumuzu daha tarikat ve cemaatlerin denetimsiz yurtlarında kaybetmeye tahammülümüz yok" ifadelerine yer verdi. 

İktidarlarının ilk yılında "Cumhuriyet Yurtları" inşa edeceklerini söyleyen Özel, "Bu rezalet bitecek" diye konuştu. 

İşte Özel'in paylaşımı: 

"EVELEMEDEN GEVELEMEDEN!"

Tarihçi Emrah Safa Gürkan da kampanya etiketini paylaştı. Gürkan, açıklamasına "evelemeden gevelemeden" notunu düştü.