Türk adalarına Bizans bayrağı çekildi!..

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir hiçbir müdahalede bulunmadı

Türk adalarına Bizans bayrağı çekildi!..Bayram arifesinde keyfinizi kaçırmak istemezdim ama gerçek bu!.. Bayram şekeri fiyatlarını yazsam daha mı iyiydi, daha az mı canınızı sıkardım acaba?. Bilemedim!..

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım yine belgelerle konuştu. Yalım, “Yunanistan, Avrupa Birliği fonlarından temin ettiği 201 bin 500 Avro ile Aydın Marathi adasına deniz suyu arıtma tesisi inşa etti “dedi.

Marathi adasına inşa edilen tesis ile adaya yerleştirilen Yunan vatandaşları ve Yunan askerlerinin içme suyu ihtiyacı karşılanacağına dikkat çeken Ümit Yalım,  “4 Ocak 1932 Türk-İtalyan Sözleşmesi ve Milletler Cemiyeti kayıtlarında Türkiye’ye ait olduğu tescilli olan Aydın Marathi adası 2018’de Yunanistan tarafından işgal edildi. Yunanistan, işgal ettiği diğer adalarda olduğu gibi Marathi Adası’na da Belediye Başkanı ve Vali atadı.  İzmir-Aydın-Muğla Adalar Valisi George Hatzimarkos, 21 Nisan 2022’de, Marathi Adası’nda Deniz Suyu Arıtma Tesisinin açılış törenine katıldı. Tören haberi, KALYMNOS news gr internet haber sitesinde yayınlandı” diye konuştu.

Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı sergilediği küstahça  tavırlara, saray iktidarı mensuplarının çektiği “eyt”, “üyt”lerin masal olduğunu hepimiz biliyoruz. Dümenden efeleniyormuş gibi yapıyorlar, şamarı indirecekleri yerde kamuoyunun gazını almaya yönelik göstermelik çıkışlarla el altından Yunan’a yol vermeye devam ediyorlar. Hâlâ kafasında küçücük de olsa şüphe olan, hatta inanmayan varsa Ümit Yalım’ın fotoğraflı belgelerle anlattıklarını okusun:

“Hatzimarkos, Aydın Marathi adası sözde Belediye Başkanı Lefteris Pentes ve İstanbul Fener Rum Patrikhanesi’nin adaya atadığı papaz efendi ile birlikte Deniz Suyu Arıtma Tesisini açtı. Açılış töreninden sonra Yunan, Bizans ve Avrupa Birliği bayraklarının önünde poz veren İşgal Valisi Hatzimarkos, Türkiye’ye meydan okudu. Türk adasında Yunan devlet görevlileri tarafından tören yapılırken adalardaki kamu düzenini sağlamaktan sorumlu olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olanı biteni turist gibi seyretti. Soylu, Yunan vatandaşı Hatzimarkos’u görevden almıyor, yerine kayyum atamıyor.”

★★★

Vatanımızda 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlarken, o kutlu günde Yunanistan işgal ettiği Türk adalarında sinsi faaliyetlerine devam ediyordu. Ümit Yalım anlatmaya devam ediyor:

Paskalya ayinine katılan Yunan subayları ve eşlerini Muğla Kalolimnoz adasına taşıyan Yunan Sahil Güvenlik Botu Türk karasularını ihlal ederken Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir hiçbir müdahalede bulunmadı. Kendir, sorumluluk bölgesinde kendisine kanunla verilen görevi yapmıyor.

Tuğg. Kogiannis ve Albay Kostakos’un eşleri de ada halkı ile birlikte paskalya ayinine katıldı. Paskalya ayinini Yunanistan’ın adaya atadığı Metropolit Paisios yönetti. Ayin sonrasında adada konuşlu Yunan Askeri Üssü’ne giden Metropolit Paisios, işgalci Yunan askerleri ile yumurta tokuşturdu.

★★★

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, kevgire dönen Türk hava sahası ile ilgili tepkisini de dile getirdi:

“Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan SC-8 numaralı basın açıklamasında, Yunan savaş uçaklarının 26-28 Nisan 2022 tarihleri arasında Didim, Datça ve Dalaman kıyılarına yakın olarak uçuş yaptıkları ve Türk Hava Sahası’nı defalarca ihlal ettikleri belirtildi. Angajman kuralları gereği karşılık verildiğini açıklayan bakanlık Türk Hava Sahası’nın kevgire döndüğünü itiraf ediyor.

Yunan Dışişleri Bakanlığı açıklaması ve Yunan basınında verilen haberlere göre, Türk savaş uçaklarının 27 Nisan 2022’de Yunan adalarının üzerinde uçtuğu iddia edildi. Ancak, Türk savaş uçaklarının üzerinden uçtuğu Koyun, Hurşit, Nergizçik, Eşek ve Bulamaç adaları Türk adaları olup 2004’ten beri Yunan işgali altındadır. Anılan adaların hava sahasına sahip çıkan Dışişleri Bakanlığı, adalardaki Yunan askeri varlığını ve işgalini görmezden geliyor milli egemenliğimizi Yunanistan ile paylaşıyor.”

★★★

Not; Bayram günlerini de fırsat bilerek, bir süre dinlenmek ve kafa dağıtmayı planladım. İzninizle yazılarıma kısa bir süre ara vereceğim. Nasip olursa, 10 Mayıs Salı günü tekrar bu köşede buluşuruz.  Ramazan Bayramınız kutlu olsun. Sağlık ve güzel umutlarla kalın…

AHMET TAKAN / KORKUSUZ