Türkiye ile Rusya arasında 'doğal gaz merkezi' projesinde anlaşmazlık mı var?

Putin ve Erdoğan Soçi’de gaz konusu ele aldı

Türkiye ile Rusya arasında 'doğal gaz merkezi' projesinde anlaşmazlık mı var?

Türkiye ile Rusya arasında 'doğal gaz merkezi' projesinde anlaşmazlık mı var?

Enerji Bakanı Bayraktar, Rusya ile bir gaz değişim platformu kurulmasına ilişkin Türkiye’nin ilgisini ilk kez sorgulama yoluna gitti.

Türkiye, Ankara ve Moskova’nın 'doğal gaz merkezi'ni kimin yöneteceği konusunda anlaşamadığı ve projenin ertelenebileceği yolundaki iddiaları yalanladı.

Bununla birlikte Batı ülkelerinin bu konuda baskısı altında olan Ankara, ilk kez bu projenin gerekliliğini sorgulama yoluna gitti.

İletişim Başkanlığı’nın resmi sitesinde yapılan kısa açıklamaya göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’de gaz merkezi kurulmasına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

Bununla birlikte AFP’nin de aralarında bulunduğu bir grup gazeteciye konuşan Bayraktar, Rusya ile bir gaz değişim platformu kurulmasına ilişkin Türkiye’nin ilgisini ilk kez sorgulama yoluna gitti.

AFP'nin bildirdiğine göre Bayraktar, “Herkes iyi çalışan bir gaz ve elektrik platformumuzun farkında değil gibi görünüyor. Gerçekten başka bir platforma ihtiyacımız var mı?” sorusunu yöneltti ve "Biz Bulgaristan'a, Macaristan'a gaz satıyoruz. Türkiye zaten gaz konusunda güvenilir bir transit ülke.” dedi.

Türkiye’nin enerji tedariklerini çeşitlendirmek amacıyla çalıştığını ve bu konuda on farklı ülke ile görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Bayraktar, özellikle Cezayir ve Katar, yakında da İsrail ile görüşmelerin olacağı mesajını verdi.

Putin’in Türkiye’ye yaptığı öneri, Rus gazı ve petrolüne olan bağımlılığı düşürmeye çalışan Batı ülkeleri tarafından soğuk karşılanmıştı.

Türkiye’de bir gaz merkezi kurulması askıya mı alındı?

Rus şirketi Gazprom kaynaklarına atıfta bulunularak çıkan haberlerde, Rus yakıtının Avrupa'ya tedariki için Türkiye’de bir gaz merkezi kurulmasının askıya alındığı bildirilmiş ve bunun nedeni tesisi tam olarak kimin yöneteceği konusundaki anlaşmazlık olduğu kaydedilmişti.

Putin Ekim 2022’de Türkiye'de doğal gaz merkezi kurulmasını teklif etmişti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'dan Almanya'ya Baltık Denizi üzerinden bağlanan Kuzey Akım boru hattının patlamalarla zarar görmesinin ardından Ekim 2022'de Türkiye'de doğal gaz merkezi kurulmasını teklif etmişti.

Projeye yakın bir kaynak Reuters'a yaptığı açıklamada Moskova ve Ankara'nın "kontrol" konusunda görüş ayrılığı yaşadığını ifade etti.

Kaynak, "Merkezin kimin yönetiminde olması gerektiği konusunda çekişme var" dedi. 

İletişim Bakanlığı, Reuters'ın haberini yalanladı.

Moskova mevcut olarak Türkiye'ye Karadeniz'den geçen MaviAkım ve TürkAkım boru hatlarıyla doğal gaz sağlıyor.

Putin ve Erdoğan Soçi’de gaz konusu ele aldı

Rusya ve Türkiye Devlet Başkanları 4 Eylül'de Soçi'de yaptıkları toplantıda gaz konusunu ele almıştı.

Putin Rusya'nın Türkiye'ye doğal gaz ihracatının sekiz ayda 10 milyar metreküpü aştığını söylemişti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Moskova ve Kiev arasında “denge” politikası gözeten Ankara, iki ülke arasında arabulucu rolü üstlenmek istiyor.

euro news