Türkiye'de kararları yargı verir

BEN YARGI ADINA KONUŞAMAM

Türkiye'de kararları yargı verir

Türkiye'de kararları yargı verir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de katıldığı programda ‘Putin’e güveniyor musunuz?’ sorusuna ‘Batı ne kadar güvenilirse Rusya da o kadar güvenilir’ yanıtını verdi. Kavala ve Demirtaş’la ilgili soru karşısında ‘Türkiye bir hukuk devleti. Hukuk devletinde bu tür kararları yargı verir. ABD yargısı yargı da Türkiye’ninki değil mi? Saygı duyacaksınız’ dedi.

BEN YARGI ADINA KONUŞAMAM

(Kavala ve Demirtaş gibi kişilerden tehdit algılıyor musunuz?) Sizi bu niye bu kadar ilgilendiriyor? Türkiye bir hukuk devleti. Yargı böyle karar vermişse saygı duyalım. Yargı adına konuşacak durumda değilim.

PUTİN’E GÜVENMEM İÇİN NEDEN YOK

(Putin’in tahıla ilişkin sözünü tutacağına inanıyor musunuz?) Putin’e güvenmemem için hiçbir sebep yok. Batı ne kadar güvenilirse Rusya da en az o kadar güvenilir. 50 yıldır bizi kapısında bekleten AB.

KÜRESEL ENFLASYONUN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ

Küresel enflasyon dünyayı tehdit ediyor. Biz de bunun bedelini ödüyoruz. Fakat ekonomi ekibimiz yoğun bir çalışma içinde. Başarılı süreçle, yıl sonu, bilemedin yılın başında olumlu sonuç alacağız.

MÜLTECİLERE EV SAHİPLİĞİMİZ SÜRECEK

Mültecilere acımasız bakan muhalefet ‘Kazanırsak göndereceğiz’ dedi. Bizde tam tersi... 5 milyona yakın mülteciye bütün gayretimizle ev sahipliğimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

trtr.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilermiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu için bulunduğu New York’ta, Amerikan PBS kanalının konuğu olarak Amma Nawaz’ın sorularını yanıtladı. PBS sunucusu Amna Nawaz, Erdoğan’a ABD ve AB ile ilişkiler, İsveç’in NATO üyeliği, Ukrayna savaşı ve basın özgürlüğü gibi konu başlıklarında sorular yöneltti.

Röportajda öne çıkan başlıklardan biri Türkiye’nin ABD’den F-16 savaş uçağı satın alma talebiydi. Erdoğan’a Türkiye’ye F-16 satışı konusunda Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Senatör Bob Menendez’in süregelen itirazları soruldu. PBS sunucusu Senatör Menendez ile geçen hafta konuştuğunu ve kendisinin “Yunanistan’ın güvenliği, gazetecilerin ve muhalefet siyasetçilerinin hapse atılması ve Rusya yaptırımları” gibi gerekçeleri sıralayarak satışa karşı çıkmayı sürdürdüğünü söyledi.

TAYYİP ERDOĞAN’I TANIMIYOR

Erdoğan sunucunun Demokrat senatörün bu konudaki tutumuna ilişkin soruya “Bob Menendez, Türkiye’yi tanımıyor. Öyle görünüyor ki Bob Menendez, Tayyip Erdoğan’ı da tanımıyor” yanıtını verdi. Türkiye’nin Yunanistan’la kadim bir dostluğu olduğunu söyleyen Erdoğan, “Menendez’in Türkiye’ye düşmanca bir yaklaşım sergilediği görülüyor ve bizi kendi seçtiği belirli tartışma alanına çekmeye çalışıyor. Ancak bunun bir parçası olmayacağız. Yunanistan’la dostluğumuz onların sandığı gibi değil.” ifadelerini kullandı.

SİZİN KONGRENİZ BİZİM DE TBMM’MİZ VAR

Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliğiyle İsveç’in NATO üyeliğinin bağlantılı oluğunu düşünüp düşünmediğine ilişkin soruya yanıtında ise ‘İsveç’in konumu ile Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerindeki mevcut konumumu’nun birbirinden farklı olduğuna işaret etti.

İsveç’in ‘terörle ilgili sözlerini tutması gerektiğini’ ifade eden Erdoğan “Hâlâ Stockholm sokaklarında teröristlerin gezdiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı. Erdoğan, İsveç’in NATO’ya katılım teklifinin TBMM tarafından değerlendirileceğini ve en sonunda onaylanacak yerin burası olduğunu belirterek, “Bu TBMM’nin gündeminin bir parçasıdır. Meclis kendi takvimi çerçevesinde durumu değerlendirecek. Bu öneri milletvekillerinin oylamasına sunulacak” dedi.

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı ile İsveç’in NATO’ya üyeliğinin birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünüp düşünmediğine ilişkin Erdoğan “Bana göre bağlantı olmamalı. Başkan (Joe) Biden, bu konuda kararı Kongre’nin vereceğini söyledi. Biz de her zaman diyoruz ki bizim de Türkiye Büyük Millet Meclisimiz var. Yani bu konulara parlamento karar verir. Parlamento bu konuda olumlu bir karar vermezse o zaman bu hususta yapacak bir şey yok” dedi.

AB NE YAPIYORSA ONU MU YAPACAĞIZ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Senatör Menendez’in Türkiye’nin diğer NATO ve AB üyeleriyle eşit düzeyde Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmaması konusundaki endişelerine yanıtı da soruldu. PBS’in yayınladığı röportajın İngilizce dökümüne göre Türkiye’nin dünyada farklı bir konumu olduğunu, Rusya ile Türkiye’nin ortak bir tarihe sahip olduğunu belirten Erdoğan “AB üyeleri ne yapıyorsa biz de onu mu yapacağız? diye sordu.

RUSYA DA BATI KADAR GÜVENİLİR

Türkiye’nin tahıl koridoru anlaşması sürecindeki rolüne dikkat çeken ve geçtiğimiz haftalarda Soçi’de Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüşen Erdoğan, Putin’in kendisine tahıl ihracatına hemen başlayacağını söylediğini belirtti. Putin’in görüşmede tahıl anlaşmasını yenileme taahhüdünde bulunmadığını anımsatan PBS sunucusu “Bu sözünü tutacağına dair Putin’e güveniyor musunuz?” diye sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Benim (Putin’e) güvenmemem için hiçbir sebep yok. Batı ne kadar güvenilirse Rusya da en az o kadar güvenilirdir. 50 senedir bizi kapısında bekleten AB’dir. Şu anda Batı’ya ne kadar güveniyorsam Rusya’ya da o kadar güveniyorum” yanıtını verdi.

2014’TE BAŞARILI OLAMADIM

Ukrayna savaşının ne zaman bitebileceğine ilişkin görüşü de sorulan Erdoğan, savaşın “uzun süreceğinin ve bir an önce bitmeyeceğinin açık” olduğunu belirtti. Erdoğan “Savaşın ne kadar süreceğini yalnızca iki lider söyleyebilir” dedi. Vladimir Putin ile 2014’te Kırım konusunda görüşmelerde bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu görüşmelerde başarılı olamadım ve onların Kırım’dan çekilmesini sağlayamadım. Bunun şu anda da mümkün olmayacağını düşünüyorum. Bence bunu sadece zaman gösterecek” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE KARARLARI YARGI VERİR

Röportajda Türkiye’de basın özgürlüğünün durumu, tutuklu bulunan Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş ve Cuımhurbaşkanı’na hakaretle suçlanan Sedef Kabaş da gündeme geldi. PBS sunucusu “Sizi eleştirenler bu kişilerin hapse atılmasının onları susturmak istediğiniz ve onları bir şekilde tehdit olarak gördüğünüz izlenimi verdiğini söylüyor. Bu insanlar sizi tehdit mi ediyor?” diye sordu. Erdoğan “Sizi bu niye bu kadar ilgilendiriyor? Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde bu tür kararları yargı verir. Ben yargı adına konuşacak durumda değilim. Bahsettiğiniz bu kişi (Kavala) protestoların finansörüydü” yanıtını verdi.

SÖZÜMÜ KESMEYE HAKKIN YOK

Selahattin Demirtaş için “200’den fazla kişinin ölümüne yol açan terörist” ifadesini kullanan Erdoğan, sunucunun Demirtaş ile ilgili AİHM’in kararını hatırlatması ve “Kusura bakmayın sözünüzü kesiyorum. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu değerlendirmeye katılmıyor” demesi üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Sözümü) kesmeye hakkın yok. Saygı duyacaksın, yargının verdiği karara saygı duyacaksın” ifadeleriyle sert çıktı.

MÜLTECİLERE EV SAHİPLİĞİNE AYNEN DEVAM EDECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sheraton New York Times Square Hotel’de düzenlenen Concordia Zirvesi kapsamında soruları yanıtladı. CHP’yi işaret ederek ana muhalefet partisinin mültecilere bakışının ‘acımasız’ olduğunu belirten Erdoğan “Seçim kampanyasında ‘Seçimi kazandığımız takdirde mültecileri sınır dışı edeceğiz.’ demek suretiyle tehdit savurdu. Biz ise tam aksi... Biz mültecilere olan ev sahipliğimizi bugüne kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da yapmaya aynen devam edeceğiz. Bizde şu anda 5 milyona yakın mülteci var. Biz bu 5 milyona yakın mülteciye bütün gayretimizle ev sahipliğimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

KARAR