Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun başı beladan kurtulmuyor!

Poroşenko, kimin ahını aldı ki, 2018’den bugüne süratle aşağı kayıyor?

 Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun başı beladan kurtulmuyor!


Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun başı beladan kurtulmuyor!

Petro Oleksiyoviç Poroşenko 26 Eylül 1965 doğumlu. Ukraynalı iş adamı ve politikacı. Şubat 2007 ile Mart 2012 arasında Ukrayna Merkez Bankası Konseyinin başkanlığını yürüttü. Dışişleri ve Ticaret Ekonomik Kalkınma Bakanlığı yaptı. 2014 yılında Ukrayna Cumhurbaşkanı seçildi.

Ukrayna’nın en ünlü Roshen çikolata firmasının sahibi.

Petro Oleksiyoviç Poroşenko, Ukrayna’nın en zengin 100 işadamı sıralamasında, Kazan Tatarı Rinat Ahmedov 2.8 milyar dolarlık serveti ile ilk sırada, “Interpipe” grubun sahibi Viktor Pinçuk 1.4 milyar dolar serveti ile ikinci sırada, Roshen’in sahibi Petro Poroşenko 1.4 milyar dolarlık serveti ile üçüncü sırada yer alıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılında Ukrayna halkı arasında büyük heyecan yaratmış, insanlar Poroşenko’ya güvenmişti.

Ukrayna'nın yeni Cumhurbaşkanı and içme töreninde “Yolsuzluk kanserdir” diyerek, ülkesini Sovyet döneminden bu yana etkileyen bu alışkanlığı ortadan kaldırma sözü vermişti.

Başarılı olamadı.

41 yaşındaki tecrübesiz siyasetçi, komedyen Volodimir Oleksandroviç Zelenski’ye  açık farkla yenildi.

Cumhurbaşkanlığı makamını bir komedyen olan Zelenskiy'e bıraktı!

Poroşenko, Zelenskiy’e yüzde 73,21’e karşı 24,45 oyla yenildi. Üç kat fark yedi.

Foto:  Ukrayna Mylkolaiv - Fond İNAN  Ofisi- Yusuf İnan, Ukrayna Halkı,  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko.

Poroşenko’nun Cumhurbaşkanlığı döneminde yaptığı en önemli icraatı veya başarısı, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Moskova Patrikhanesi'nden ayrılarak bağımsızlık kazanmasını sağlayan, Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne "otosefallik" (bağımsızlık) kazandıran "tomos" adlı kararnamenin imzalamasıdır.

Poroşenko, bu sürecin tüm meyvelerini siyaseten kendisi yemek istese de, gerçek anlamda başarı, Türkiye'nin  ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ındır.  

Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin, Moskova Patrikhanesi'nden ayrılarak bağımsızlığını kazanması, Türkiye'nin Rusya'ya  yönelik en büyük stratejik hamlesiydi. 

Ukrayna Ortodoks Kilisesi, yüzyıllardır Moskova Patrikhanesi'ne bağlıydı.

Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasından bu yana Kiev, Moskova'dan tamamen bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin hayalini kuruyordu. Bu hayal gerçekleşti, Ukrayna Moskova'nın elinden alındı.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlığını kazanmasına en büyük katkıyı da,  Türk ve Müslüman Gazeteci Yusuf İnan ve ailesi yaptı!

İddiaya göre,  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin beceriksiz bürokratları, Ukrayna Ortodoks Kilisesi karşılığında Ak Parti kurucusu, Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın yol arkadaşı, Gazeteci Yusuf İnan’ın Türkiye’ye teslim edilmesini şart koşmuşlar!

Sultan Abdülhamit'e yapılan ihanetin benzeri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapılmış!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kumpas kurulmuş!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kendi partisinin kurucusunu, yol arkadaşını Kilise ile takas ettirmişler!

ABD, Rusya ve Çin'den sonra dördüncü süper güç olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye’nin, nasıl dibe çakıldığını, Türk ve İslam Aleminin lideri bir ülkenin nasıl itibarsızlaştırıldığını anlamak isterseniz, Ukrayna ile Türkiye arasındaki Kilise, Gazeteci takasına bakabilirsiniz.

Türk Milleti ve tarih beceriksiz bürokratların, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı itibarsızlaştırma ihanetlerini asla unutmayacaktır.

Petro Poroşenko döneminin en fazla tartışılan konularından biri de, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun eşi Marina Poroşenko'nun, Ukrayna’nın önde gelen televizyon kanallarından birinde aerobik dersleri vermeye başlaması, olmuştu.

Bu durum Türk medyasında da şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Ukrayna ile Rusya ilişkilerinin bozulması, Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun Rusya’daki yatırımlarını da etkiledi.

Lipetsk Tahkim Mahkemesi, Rus şirketi Rot Front ile Roshen arasında 2011'de görülmeye başlanan fikri mülkiyet davası sonucunda da Poroşenko'nun şirketini 212 milyon ruble ceza ödemeye mahkum etti.

Rus ve Ukraynalı gazeteciler Poroşenko’nun Ukrayna'nın devrik lideri Viktor Yanukoviç’in lüks yaşantısı ve yolsuzluk algısının ekmeğini yediği görüşünde.

Petro Poroşenko Cumhurbaşkanlığı görevini Zelenskiy’e teslim ettikten sonra, bir dizi yolsuzluk iddiası ile suçlandı.

Poroşenko, Kiev Savcılığı tarafından ifadesinin alınması için  yaptığı çağrılara kulak asmadı. Bunun üzerine Kiev Savcılığı Poroşenko’nun Kiev Adli Bilim Araştırma Enstitüsü’nde yalan makinesi ile ifadesinin alınması kararlaştırıldı.

Poroşenko, yalan makinesine bağlanarak ifade vermeye de gitmedi.

13 Ağustos'ta Devlet Soruşturma Bürosu’nun, eski devlet başkanının yalan makinesine bağlanarak ifade vermesine izin vermesi üzerine, mahkemeden de aynı doğrultuda karar çıktı.

Poroşenko Kiev Savcılığı’nın bu kararına da uymadı!

Yolsuzlukla Mücadele Mahkemesini Poroşenko kurmuştu.

11 Haziran 2018 yılında Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Yolsuzlukla Mücadele Mahkemesini kurulmasını öngören yasayı imzalamıştı. 11 Nisan 2019 tarihinde ise 38 yargıçtan oluşan Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Mahkemesi kuruldu.

O mahkeme, şimdi Poroşenko'yu yargılamak için hazırlanıyor!

Anadolu Ajansı’ndan Zelenskiy ve Ukrayna Halkı ile ilgili  yaptığı sıradışı analiz!

Komedyen cumhurbaşkanının, sürprizleri kadar seçtiklerine acımasızlığı, en küçük hatalarını bile affetmemesi ile meşhur Ukrayna seçmeninin gözünde yükseldiği hızla düşmemesi için çok hızlı, çok dikkatli ve fazlasıyla sorumlu davranması gerekecek.”

Poroşenko ile ilgili ilk yolsuzluk iddiası, eski Başbakan Yuliya Timoşenko’dan gelmişti.

Ukrayna’da yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri öncesi, eski Başbakan Yuliya Timoşenko, “Rusya ile kaçak askeri mühimmat ticareti yaptığını” iddia ettiği Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun, “vatan hainliği” suçlaması ile görevden alınmasını talep etmişti.

Ukrayna Hayat sitesinde yer alan bir haberde;

Poroşenko kan üzerinden ticaret yapıyor”

Poroşenko’nun Kiev’de bulunan tersanesi kullanılarak Rusya'dan Ukrayna'ya kaçak askeri yedek parçaların getirildiğini iddia eden Timoşenko, “Bugünkü devlet başkanının tersanesi üzerinden, saldırgan ülkeden Ukrayna’ya avanta paralarla, kara para aklayarak, 2-4 kat yüksek fiyata bozuk askeri yedek parçaların getirilmesi için anlaşmalar yapıldı. Bu bozuk yedek parçalar Ukrayna savunma sanayisinin fabrikalarına sevk edildi ve Ukrayna’nın silahlarında kullanıldı” dedi.

Ukrayna Eski Cumhurbaşkanı Poroşenko ülkeden kaçtı mı?

Ukrayna medyasının ve Ukrayna halkının bir bölümü Poroşenko’nun Eski Cumhurbaşkanı Viktor Fedorovıç Yanukovıç gibi ülkeden kaçacağını düşünüyor.

Tam da böyle bir zamanda Poroşenko Devlet Soruşturma Bürosuna gitmeyerek İspanya'ya uçtu. Ukrayna medyasındaki bir grup, bu gidişi “Poroşenko Ukrayna’dan kaçtı” olarak verdi.

Medya ve Ukrayna kamuoyu bilinçaltındaki Viktor Fedorovıç Yanukovıç olayı nedeniyle, Poroşenko’nun çocuklarıyla birlikte İspanya’ya gitmesini, hakkında açılan soruşturmalardan kaçtığı şeklinde yorumladı.

Poroşenko, hakkında açılan 30’a yakın soruşturmadan dokunulmazlık zırhı ile kurtulmuştu. Zelenskiy, büyük bir adım atarak, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren parlamento dokunulmazlığını kaldırdı.

Bu nedenle Poroşenko’nun soruşturma sürecinde tutuklanmasının önü açılmış oldu.

Ukrayna ve Rus medyasındaki analizlere bakıldığında, Poroşenko’nun ülkeye geri dönmeyeceği beklentisi hakimdi. Ancak Coronavirüs salgını ile tutuklanma riski arasında sıkışan Poroşenko, çocuklarını da yanına alarak ülkeye geri döndü.

Bilindiği gibi İspanya, Coronovirüs salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri konumundaydı.

Poroşenko’nun ani bir kararla Ukrayna’ya geri dönmesi, “ülkeden kaçtı” iddialarını boşa düşürmüş olsa da, Poroşenko için tutuklanma riski hala devam ediyor.

Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy ve ekibi de ülkede yaşanan sorunlardan Poroşenko’yu sorumlu tutuyor.

Açıktan söylenmese bile Poroşenko’nun Zelenskiy ve ekibini çalıştırmamak için eski kadrolarını kullanarak engel oluşturduğu ima ediliyor.

Poroşenko’nun Ukrayna’dan ayrıldığını haber yapan Strana.ua, Poroshenko'yu geri dönüşünde karşılayan tek medya grubuydu.

Kiev Borispol Havalimanı’nda Strana.ua muhabirlerinden başka medya organı yoktu.

Poroshenko oldukça gergin görünüyordu. Çocukları Mikhail, Eugene ve Alexandra maskeliydi.

Strana.ua muhabirinin;

- "Neden Ukrayna'dan ayrıldınız?"

- "Neden sorgu için Devlet Güvenlik Bürosuna gelmediniz?" şeklindeki soruları cevaplandırmadı.

Mercedes marka aracın direksiyonuna geçerek, Kiev Borispol Havalimanı’ndan ayrıldı.

Manzara, Poroşenko ve ailesi için üzüntü verici görünüyordu.

Poroşenko, yolsuzluk suçlamalarından şimdilik kurtuldu.

Foto: Kiev'de Poroşenko'ya yönelik "yolsuzluk" protestolarından biri...

Rus ve Ukrayna medyasında çıkan siyasi analizlere göre Zelenskiy ile Poroşenko anlaştı!

Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile Poroşenko arasında geçici barış yapıldı!

Poroşenko, 2014 yılında oturduğu Cumhurbaşkanlığı koltuğunu 2019 yılında komedyen Zelenskiy’e bıraktı.

Hakkında 30’un üzerinde yolsuzluk dosyası açıldı. Ülkeden kaçacak duruma geldi. İspanya’ya gitti. İspanya'nın Koronavis salgınının merkezi haline gelmesi nedeniyle Ukrayna’ya geri döndü. Poroşenko ve ailesini Kiev Borispol Havalimanı’nda kimse karşılamadı.

Rusya ve Ukrayna’daki ticari yatırımları risk altında.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi eski Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko corona virüsüne (Covid-19) yakalandığını duyurdu.

Sputnik'in 16 Ağustos 2020 tarihli haberine göre, Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada vekillerinden İlya Kiva, eski Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'nun darbe yapmayı planladığını ileri sürdü.

Bu iddialar da gösteriyor ki, Ukrayna'da sular durulmuş görünmüyor! Poroşenko'nun veya Poroşenko adıyla birilerinin bir darbe girişimine kalkışması halinde,  eski Cumhurbaşkanı Viktor Fedorovıç Yanukovıç'in durumuna düşeceği, ülkeden kaçmak zorunda kalacağı, tüm mal varlığına el konulacağı iddia ediliyor. 

Zelenskiy ve Poroşenko muhaliflerinin böyle bir fırsatı beklediği Ukrayna ve Rusya medyasında sık sık dile getiriliyor.

Poroşenko nerde yanlış yaptı?

Hızlı yükselişin sonu neden böyle oldu?

Ukrayna'nın en zengin üçüncü adamı. Genç iş adamı. Mutlu aile babası. Ukrayna eski Devlet Başkanı.

Yolsuzlukla suçlanıyor!

Hakkında 30’un üzerinde yolsuzlukla ilgili soruşturma açıldı. Kiev Savcılığı yalan makinesine bağlanarak ifade vermesine karar verdi.

Poroşenko, bir Cumhurbaşkanı için fazlasıyla incitici ve aşağılayıcı bir durumla karşı karşıya kaldı.

Şimdi de corona virüsüne (Covid-19) yakalandı!

Poroşenko’yu bundan sonra neler bekliyor, bilmiyoruz.

Poroşenko kimin ahını aldı ki, 2018’den bugüne süratle aşağı kayıyor?

İtibar kaybediyor!

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

E-Mail: gundem@sehitlerolmez.com