Ukrayna kızlarıyla evlilik ve evlilik sorunları!

Ukrayna kızlarıyla evlenmek, Ukrayna'da yaşamak istiyor musunuz?

Ukrayna kızlarıyla evlilik ve evlilik sorunları!
Ukrayna kızlarıyla evlilik ve evlilik sorunları!

Türkiye'de bir çok erkek Ukraynalı kızlarla evlenme hayali kurar. Evet Ukrayna kızları evlilik için idealdir. Ancak Ukrayna kültürünün ve yasalarının önceden bilinmesi gerekiyor.

Ukrayna’da üç tür evlilik var.

1- Resmi nikah sistemi ile yapılan evlilik

2- Kilise nikahı ile yapılan evlilik

3- Kilise ve Resmi makamlara ihtiyaç olmadan kadın ve erkeğin birlikte yaşadığı evlilik

Ukrayna’da her üç evlilik türü, devlet tarafından da, halk tarafından da kabul ediliyor.

Her üç evlilik türünde, bir çatı altında yaşayan her çift evli, karı- koca olarak kabul ediliyor.

Ukrayna’da boşanma işlemleri de evlilik işlemleri de kolay. Nüfusun büyük bölümü kadın erkek kendi arasında evleniyor ve bir çatı altında yaşıyor. Evlilik yürümüyorsa, kimse birbirini üzmüyor.

"Seninle geçen güzel günler için teşekkür ederim" denilip yollar ayrılıyor.

Evin mülkü kime ait ise, o evde yaşamaya devam ediyor, diğeri gidiyor. Bir kaç hafta geçmeden her ikisi de yeniden evlenmiş olabiliyor.

Ukrayna’da önemli olan çocuktur.

Ukrayna kültüründe bir genç kızın evlenmesi önemlidir.

Çocuk sahibi olması, çocuklarına iyi bakması toplumda itibar kazanması için en belirgin kriterdir.

Ukrayna’da bir kadın çocuk doğurursa hayatı kurtulmuş demektir. Çünkü, Ukrayna devleti çocuğu önemsiyor ve çocuğun mali külfetini karşılıyor. Çocuk doğmadan önce doğuma hazırlık için para yardımı yapıyor. Kadın Doğum Hastaneleri ve bu tür merkezler çok titiz çalışıyor. Bu hastanelerdeki tüm kayıtlar elle tutuluyor.

Ukrayna'da her hamile kadının bir defteri ve doktoru var. Hamile kadın doktorun ve hastanenin belirlediği periyotlarda kontrole gelmek zorundadır. Kontrollerin aksatılması halinde doktor ve hemşire sizi arar ve uyarır. Kontrole gelmenizi sağlar. Eğer kontrolleri özel bir hastahanede yaptırıyorsanız, onun kayıtları  20 sayfalık basit bir deftere işlenir. O kayıtlar yıllarca saklanır. Hiç de kaybolmaz.

Kontroller önemlidir. Zira kurallara uyarak doğum yapan bir kadın devlet yardımı almaya hak kazanır. O nedenle hiçbir kadın doktor kontrollerini kaçırmaz. Doktorların geneli bayandır. Çok nadir erkek doktor da vardır.

Ukrayna’da insana saygı Türk insanını şaşırtacak kadar üst seviyededir.

Siz ultrason çeken doktorun erkek olmasını istemiyorsanız, size bayan personel temin ederler. Kimseyi itip kakmazlar ve işlerini inanılmaz bir titizlikle yaparlar.

Doktorlar çocuğun anne karnındaki tüm aşamasını takip eder. Olası bir kalıtsal hastalık ihtimali araştırılır. Bebeğin her daim sağlıklı olduğu aylık kontrollerde mutlaka kayıt altına alınır. Annenin psikolojik sorunu varsa, psikolog desteği sağlanır. Başka bir hastalığı varsa tedavi edilir.

Hamile kadın hastaneye gelemeyecek durumda ise, doktor ve hemşire eve gelip gerekli muayeneleri evde yapar. Bunların hepsi ücretsizdir.

Ukrayna devleti çocuklara verdiği önemi askerine vermez.

Ukrayna’da her oğlan çocuğu şehzade, her kız çocuğu da prenses muamelesi görür.

Ukrayna halkı oğlan çocuğunu çok sever!

Kadınlar kız çocuğa hamile iseler, bunu gizleyebildikleri kadar gizlerler. Hastane personeli de anne karnındaki çocuk kız ise, espri ile kötü baba derler!

Ukrayna devleti çocuğa yaptığı para yardımını kadının banka hesabına yapar. Erkeğe vermez.

Ukrayna'da para kadındadır. Doğum yapan kadının hayatı kurtulur. Ukrayna devleti her çocuk doğumunda yardımı artırır. Üç çocuğu olan bir kadına büyük aile cüzdanı verilir ve aylık maaş bağlanır.

Kadın o maaş ile çocuklarına bakar, büyütür.

Her doğum sonrası toplu para yardımı yapar. Çocuk sayısı artınca toplu para da artar.

Çocuğun babası belli değilse, devletin yardımı üç kata yakın artar. Aylık ödenen çocuk yardımı da aynı oranda artar.

Ukrayna devleti için önemli olan çocuktur. Çocuğun sağlıklı büyümesi için her tür maddi desteği verir.

Ukrayna’ya dışarıdan bakıp da fakir fukara sananların kendileri fakir, Ukrayna devleti de, halkı da zengin!

Devlet doğumdan sonra da kadının ve çocuğun peşini bırakmaz.

Kendi yerleşim yerine yakın bir doktor ve hemşire tahsis eder. O doktor ve hemşire çocuğa iyi bakılıp bakılmadığını, bir sağlık sorunu olup olmadığını, annenin sağlık sorunu olup olmadığını kontrol eder.

Burada önemli bir ayrıntıyı daha yazmak istiyorum.

Doktor ve hemşire annenin çocuğa nasıl bakması gerektiğini, ne yedirmesi, ne yedirmemesi gerektiği gibi her tür bilgiyi anneye aktarır. 

Annenin anlatılanları anlayıp anlamadığı kontrol edilir. Doktor ve hemşire tecrübesiz anneyi eğitme görevini de üstlenir.

Anne ve bebek her ay bu kontrolleri yaptırmak zorundadır. Bu süre bazen iki haftada bir olarak belirlenir. Anne ve bebek hastaneye gidemiyorsa, doktor ve hemşire eve gider. Kontrolleri aksatıyorsa, ikaz eder.

Bu süreçte de her çocuğa 20 sayfalık bir defter tahsis edilir. Bildiğiniz okul defteri. O deftere herşey elle kayıt edilir. Tüm tıbbi veriler ana deftere ve çocuğun defterine elle işlenir.

Ukrayna devleti çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesi için de elinden gelen her şeyi yapar.

Bu süreci aksatan maddi yardımdan yoksun bırakılır. Anne çocuğa bakamıyorsa, devlet çocuğu elinden alır ve kendisi bakar.

Çocuklu ailelerin elektrik, gaz ve su paraları düşer. Bazen sıfırlanır.

Üç çocuk doğuran kadın hiç çalışmadan geçinebilir. Ukrayna’da zaten ev sorunu diye bir sorun yoktur. Benim tahminim Ukrayna’da dört kuşağın evi var.

Şimdi bu bilgileri aldınız.

Ukrayna kızlarıyla evlenmek, Ukrayna'da yaşamak istiyor musunuz?

Bir sonraki yazımda Ukrayna kızlarıyla evlilik sürecinde ve sonrasında yaşanan sorunları yazacağım…

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

E-Mail: gundem@sehitlerolmez.com