Ukrayna’nın 5. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya darbe davası! Poroşenko hangi ülkeye kaçacak?

Poroşenko ülkeden kaçacak mı? Poroşenko Rusya'ya mı kaçacak?

Ukrayna’nın 5. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya darbe davası! Poroşenko hangi ülkeye kaçacak?


Ukrayna’nın 5. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya darbe davası!

Poroşenko ülkeden kaçacak mı?

Ukrayna’da sular durulmuyor. Ukrayna 5. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko seçimleri kaybetmesinin ardından hakkında 58 adet ceza davası açıldı. Poroşenko ceza davalarıyla başetmeye çalışırken, Coronavirüs’e yakalandı. Kısa bir tedavi sürecinin ardından hastaneden taburcu edildi.

Poroşenko, hastanede Corona tedavisi görürken, kara para aklamakla suçlandı. Dört uluslararası banka Ukrayna’nın 5. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko hakkında suç duyurusunda bulundu.

FOTO: Ukrayna 5. Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko

FinCEN belgeleri üzerinden yürütülen soruşturma kapsamında 65 milyar dolar kara para akladığı iddia edildi.

Poroşenko, 1.4 milyar dolarlık serveti ile Ukrayna'nın 3. zengin adamı olarak biliniyor!

Poroşenko Ukrayna Başsavcılığı tarafından açılan 58 adet ceza davasıyla ilgili ifade vermeye gitmedi. Ukrayna'nın yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy soruşturmaların sağlıklı yürütülmediği gerekçesiyle Ukrayna Başsavcısını değiştirdi.

FOTO:   Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova

Poroşenko'nun yargılanmasında, Ukrayna devletindeki eski kadrolarının yardımıyla ceza davalarında ilerleme olmadı.

Poroşenko’nun avukatlarının bildirdiğine göre; eski devlet başkanına ülkenin toprak bütünlüğüne tecavüz, anayasal düzenin bozulması, devlete, iktidara el koyma, vatana ihanet, mala el koyma, ve terörizmin finansmanı gibi suçlamalar nedeniyle 58 davanın açıldığı belirtildi.

Poroşenko’nun avukatı Igor Golovan'a göre, " 58 adet ceza davasının muhalefete baskı uygulamak amacıyla açıldı." İddiasını tekrar etti.

Poroşenko'nun avukatlarından Ilya Novikov, müvekkiline karşı 58 ceza davası açıldığını, sayının arttığını, bu davaların siyasi olduğunu iddia etti.

Poroşenko, tam bu süreci atlatacak gibi görünürken, şimdi de geçtiğimiz seçimlerde kendisini yenen Zelenskiy’i devirmek için darbe hazırlığında olduğu iddiasıyla yeni bir soruşturma daha açıldı.

Proşenko’nun eski hükümet yetkilileri ile birlikte darbe hazırlığında olduğu iddiası Rada milletvekili Renat Kuzmin’den gelmişti.

İddiaları soruşturan Ukrayna Başsavcılığı, eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun hakkında darbeye hazırlık iddiasıyla ilgili bir ceza davası daha açtı.

Renat Kuzmin, Petro Poroşenko’nun da adının yer aldığı, zimmetine para geçiren, kara para aklayan organize suç örgütüne ait bir isim listesi yayınladı.

FOTO:  Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada Milletvekilli Renat Kuzmin

Kuzmin, Kiev Pechersky Bölge Mahkemesinin Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova'ya eski milletvekili David Zhvania tarafından sağlanan bilgilere dayanarak eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun ülkede bir darbe hazırlığı içinde olduğu iddiası ile bir dava başlatma emri verildiğini söyledi.

Kuzmin Facebook'ta yayınladığı video mesajında eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun, sonbaharda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'yi zorla görevden almayı planlayan bir suç topluluğuna liderlik ettiğini savundu.

Poroşenko hakkında açılan darbe davasıyla ilgili haberler Rusya'nın TASS Haber Ajansında da yer aldı!

Ukrayna medyası, Petro Poroşenko hakkında açılan 58 ceza davasına ek olarak açılan kara para aklama, organize suç örgütü kurma, Zelenskiy’e darbe hazırlama iddiaları sonrası, Ukrayna'nın 4. Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç gibi Rusya'ya kaçıp kaçmayacağı tartışıyor.

Kuzmin’in iddialarında Viktor Yanukoviç'in devrilmesi ve Rusya'ya kaçması, Kırım’ın işgali gibi konularda da Petro Poroşenko’nun yargılanacağı iddia ediliyor!

Ukrayna kilisesini Rusya'dan İstanbul'a bağlayan Petro Poroşenko'nun işi hayli zor!

Poroşenko'nun önünde fazla seçenek yok!

FOTO: Yuliya Volodimirivna Timoşenko, Ukraynalı siyasetçi ve eski Ukrayna başbakanı

Ya eski Başbakan Timoşenko gibi uzun süre hapis yatacak!

Ya da Ukrayna 4. Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç gibi Rusya'ya kaçacak!

Avrupa ülkelerine kaçma şansı yok!

Eğer Avrupa ülkelerinden birine kaçar ve sığınırsa, kara para aklama davaları nedeniyle mahkum olacak olan Poroşenko'nun tüm mal varlığına el konulma ve uzun süre hapis yatma ihtimali var.

FOTO:  Ukrayna 4. Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç - Rusya Devlet Başkanı Putin

Rusya ve Putin ile anlaşırsa, Rusya'ya kaçırabildiği servetiyle ömrünün sonuna kadar Rusya'da yaşayabilir!

Bu olayın neresinden bakarsanız bakın, hüzünlü!

*

Böyle durumlar için nasıl denir?

Alma mazlumun ahını çıkar aheste, aheste!

Alma  beşikteki çocukların ahını çıkar aheste aheste!YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

E-Mail: gundem@sehitlerolmez.com