“Ukrayna’nın Savaşı Kazanacağına İnanıyoruz”

Rusya’nın işgaliyle karşı karşıya olan Ukrayna’nın savaşı kazanabileceğine inandıklarını söyledi.

“Ukrayna’nın Savaşı Kazanacağına İnanıyoruz”


“Ukrayna’nın Savaşı Kazanacağına İnanıyoruz”

Almanya’nın güney batısında bulunan Ramstein Amerikan hava üssünde yapılan “Ukrayna'ya Yönelik Savunma ve Güvenlik İstişare Grup Toplantısı” başladı.

Toplantıya katılan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, iki aydır Rusya’nın işgaliyle karşı karşıya olan Ukrayna’nın savaşı kazanabileceğine inandıklarını söyledi.

Toplantıya Austin’in yanı sıra 40’dan fazla ülkenin savunma bakanı ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katılıyor. Toplantıda Türkiye'yi ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil ediyor.

Toplantının açılışında konuşan Lloyd Austin, “Bu sabah gördüğümüz üzere dünyanın dört bir yanından ülkeler, Rusya’nın emperyal saldırganlığıyla mücadelede Ukrayna’yı desteklemek konusunda birleşiyor. Ukrayna bu savaşı kazanacağına inanıyor, buradaki herkes de buna inanıyor” dedi.

Amerika Genelkurmay Başkanı General Mark Milley de Ukrayna’nın şu anda daha fazla güvenlik yardımına ihtiyacı olduğunu, önümüzdeki haftaların “kritik önem taşıdığını” kaydetti. “Zaman Ukrayna’nın lehine işlemiyor” diyen General Milley, Ramstein’daki toplantıya katılanlara işaret ederek, “Bu savaşın sonucu, şu anda, bugün, bu salondaki insanlara bağlı. Ukraynalılar savaşacak. Savaşmaları için ihtiyaçları olan imkanlara sahip olduklarından emin olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Ukraynalılar’ın “Savaş alanında başarılı olabilmeleri için devamlı desteğe ihtiyaçları var. Bu konferansın amacı da bu desteği sağlamak” diyen General Milley, Howitzer topları gibi ağır silahlardan, silahlı insansız hava araçlarından ve askeri mühimmattan oluşan yardımları koordine etmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Ukrayna’ya daha fazla askeri ve insani yardım konularının ele alınacağı toplantının sonunda Austin ve Stoltenberg’in ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Almanya’daki Ramstein Hava Üssü hem Avrupa ve Afrika’daki Amerikan Hava Kuvvetleri’nin, hem de NATO ittifakı hava komutasının üssü olma özelliğini taşıyor.

ABD Savunma Bakanı Austin ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçen haftasonu Kiev’e giderek, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile görüşmüştü. İki bakan ABD’nin Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım yapacağı sözü vermişti.

VOA