Vasfi Çakıroğlu, sıradışı bir İzmirli ruhu şad olsun!

Vasfi Çakıroğlu 16 Şubat 2018 tarihinde vefat etti. Ruhu şad olsun!

Vasfi Çakıroğlu, sıradışı bir İzmirli ruhu şad olsun!


Vasfi Çakıroğlu, sıradışı bir İzmirli ruhu şad olsun!

Vasfi Çakıroğlu 16 Şubat 2018 tarihinde vefat etti. 2011 Milletvekili Genel Seçimleri öncesi Vasfi Çakıroğlu ile ilgili yazdığım köşe yazısıdır. Tanıyanların bir fatiha okuması, tanımayanların da tanıması için 2011 yılında kaleme aldığım "Vasfi Çakıroğlu, sıradışı  bir İzmirli " başlıklı köşe yazısını yeniden yayınlıyorum.

Vasfi Çakıroğlu İzmir'deki iki zeki adamdan birisiydi!

İyi bir dost, kaliteli bir arkadaştı!

Mertti!

Yüce gönüllüydü!

Ruhu şad olsun!

Foto: Vasfi Çakıroğlu Yerel Gündem Gazetesinde - Yusuf İnan - Yerel Gündem

Ekrem Demirtaş, Işılay Saygın, Musavat Dervişoğlu, Hakan Tartan ve Erdal İzgi'den sonra sıra Vasfi Çakıroğlu'nda.

Vasfi Çakıroğlu denilince akla Ekrem Demirtaş geliyor. İzmir Ticaret Odası'nda Ekrem Demirtaş'ı terleten nadir meclis üyelerinde biridir.

Vasfi Çakıroğlu İZTO Meclis Üyesi olduğu zamanlarda Ekrem Demirtaş'ı ve icraatlarını en iyi takip eden ve yanlış olduğunu düşündüklerini eleştirerek düzeltmeye çalışan bir kişidir.

Ekrem Demirtaş Vasfi Çakıroğlu ile baş edemeyince üyeliğini askıya alarak Meclis Üyeliğini düşürmüştür.

Yargı süreci devam etmektedir.

Vasfi Çakıroğlou iki kez İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeliği yapmıştır. Sabetay Sevi için yapılacak müzeye engel olmuştur.
 
İzmir Ticaret Odası'nın sahip olduğu mülklerin kiralarını bile takip eden Vasfi Çakıroğlu ucuz olanların artırılmasına, kirasız verilenlerinde kira alınmasını sağlamıştır.

İzmir Ticaret Odası'nın Rotary, yelken, tenis kulüplerine yaptığı yardımlara engel olmuş İZTO nun ilgisiz kuruluşlara yaptığı yardımlara engel olmuştur.
 
İzmir Ticaret Odası'nın hizmet alımlarının ihaleye çıkmasını sağlamıştır.
 
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi eşlerinin yurt dışı seyahat harcamalarının odaya iadesini sağlamış.

Vasfi Çakıroğlu'nun en büyük özelliği her şeye yeniden başlamak istemesidir. Bir ofis tutarsa her şeyini değiştirir. Yeni boyanmış sıfır binaları bile kendi zevkine göre boyar.

R.Tayyip Erdoğan'ın rahmetli Necmettin Erbakan'dan ayrılarak “yenilikçiler” olarak ortaya çıktıkları günlerde bu akımın toplanma yeri Vasfi Çakıroğlu'nun ofisi olmuştu.

Ak Parti'nin temel atma işleri Çakıroğlu'nun ofisinde yapılmıştır. Vasfi Çakıroğlu'nun bir özelliği de R.Tayyip Erdoğan'ın hayranı olmasıdır.

Vasfi Çakıroğlu Ekrem Demirtaş'ı gölge gibi takip ederken bazı alışkanlıklarının birbirlerine benzediklerini farkettim.

Ekrem Demirtaş şirket kurma fabrikası gibi çalışırken Vasfi Çakıroğlu da boş durmamış.
 
1990 yılında Almanya'da Atiad Alman Türk İşadamları Derneği'nin kuruluşunda yer almış.

1994 yılında Kazakistan'da Katiad Kazak Türk İşadamları Derneği'nin de kuruculuğunu üstlenmiş.
 
1988 – 1990 Ege Tekstil İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanında 1998 – 2001 yılları arasında Anavatan Partisi İl Başkan Yardımcısı olarak siyaset yapmış.
 
Siyasetten sıkılınca da spora merak salarak Altınordu ve Bucaspor Başkan Yardımcılığı yapmış.
 
1996 yılında İzmir'deki Konyalı hemşehrileri ile birlikte Konyalılar Vakfı'nın kurucu Başkan Yardımcısı olarak görev üstlenmiş. On beş yıl sonra da 2010 yılında Konyalılar Vakfı Başkanlığına seçilmiş.
 
Vasfi Çakıroğlu aynı zamanda TOBB Türkiye İnşaat Yapımcıları Meclis Üyesidir.


 
Çok mütevazidir. İstanbul'da yapımı üzerine fırtınalar kopan üçüncü köprünün adının Mevlana Köprüsü olması için Vakıf Adına müracaatlarda bulunarak keskin zekasını ispat etmiştir.
 
Vasfi Çakıroğlu Anavatan Partisi İl Başkan Yardımcılığı görevini yürütürken daha bariz fark ettiği öğrenci sorunlarına duyarlılık göstererek, öğrencilerin Türkiye genelinde belediye otobüslerinde sembolik 25 kuruşluk biletle seyahat etmesini önermiş, bu önerisi ile Türkiye'deki tüm belediye başkanlarının kalp krizi geçirmesine neden olmuştur.

Kalpleri sıkışan belediye başkanları içinden öğrencilerden tarafa karar verebilecek cesarette biri çıkmamıştır.
 
Vasfi Çakıroğlu referandum sürecinde de EVET diyenlerin ön saflarında koşuyor hatta EVET'in ne anlama geldiğini bastırdıkları kitapçıkla anlatıyorlardı.

Vasfi Çakıroğlu hangi okuldan mezun oldu diye merak edenler için yazıyorum...

Vasfi Çakıroğlu, Dokuz Eylül İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü'nden mezun oldu...

Almanya ve Kazakistan'dan sonra yeni gözdesi Irak. Bir ayın on beş günü Irak'ta geçiren Çakıroğlu Irak'a İzmir'den işadamları ordusu götürmeyi planlıyor.
 
Vasfi Çakıroğlu'nun Konyalılar Vakfı Başkanı olmasına bakıpta su katılmamış İzmirli olduğunu görmezden gelemeyiz.

Birçok İzmirliye göre daha fazla İzmirli.

Vasfi Çakıroğlu Kahramanlar İlkokulu, Alsancak Ortaokulu ve Atatürk Lisesi mezunudur.

Tüm gerçek İzmirliler çocukluk arkadaşıdır.

Kemeraltı'nın Kemeraltı olduğu günlerde Vasfi Çakıroğlu bu çarşılarda esnaftı. Hayatı Kemeraltı, Çankaya, Mimar Kemalettin Çarşı içinde, esnaflarla birlikte geçti.
 
İnsanlarla kısa sürede diyalog kurabilen, kısa iletişimleri kırk yıllık dostluk atmosferine taşıyabilen ikinci bir insana rastlamadım.
 
İzmir'deki tüm STK temsilcileri, başkanları, üyeleri, oda başkanları, bürokratlar, sanayiciler, iş adamları, ihracatçılar ve gazeteciler çok samimi yine kırk yıllık dostluk kurmuş nadide insanlardan biri.

Vasfi Çakıroğlu Almanya'da 3 yıl, Kazakistan'da 1 yıl Çin'de ise 5 yıl kalmış bu ülkelerde ticari ilişkiler kurmuştur.

Vasfi Çakıroğlu demek yenilik demektir. Almanya'da veya Çin'de olup ülkemizde olmayan ne varsa onu Türkiye ile tanıştırmaktan büyük zevk duyardı.
 
Dünyada gezmediği ülke kalmadı desem abartmış olmam.

Bu seyahatlerinde bazen mahsur kaldığı da olmuştur. Ukrayna'da 60 işadamı ile birlikte iki gün boyunca mahsur kalmış tüm Türkiye'yi ayağa kaldırarak havayolu şirketinin yeni uçak tahsis etmesini sağlamıştır.

Vasfi Çakıroğlu bir şeye inanırsa onu mutlaka başarır. Felsefesi her işin olacak bir tarafı vardır, kısaca olmayacak iş yoktur...

En büyük hayali; İzmir Körfezi'nin Venedik gibi dünyanın cazibe merkezi haline getirmek, İzmir'i Antalya'dan daha ileri seviyede turizme kazandırmaktır.

Bu konuda çok uçuk projeleri vardı.

Bunlardan en ilginç olanı İzmir'in serbes şehir olması!

İzmir'in eski cazibe merkezlerinden Mimar Kemalettin esnafını Bağdat'a taşımak için çalışmalar yürütüyordu. Bağdat'ta Mimar Kemalettin Moda Merkezi kurulması  için çalışıyordu.
 
Bugünlerde anlattığı tek ülke Irak. Vasfi Çakıroğlu Iraklı üst düzey yönetici ve bakanlarla da dost olmayı bilmiş, dostluklarını Türkiye ve İzmir ekseninde köprü olarak kullanmıştır.

Vasfi Çakıroğlu'nun hayallerine ve projelerine yetişmek mümkün değildir. Konyalılar Vakfı Başkanı olduktan sonra ortaya koyduğu ve tüm dünya liderlerine devlet başkanlarına birer mektup göndererek bilgi verdiği “dünya barış üniversitesi” nin kurulması için hummalı bir çalışma yürütmüştür.
 
195 ülkenin Cumhurbaşkanlarına bu çalışmaları anlatan birer mektup göndererek projeyi anlatmıştır.

Proje her ülkeden 50 başarılı öğrencinin İzmir'de kurulacak olan “Dünya Barış Üniversitesi”nde okutulmasını hedefliyordu.

Konyalılar Vakfı Başkanlığına geldikten sonra ilk projesi İzmir'deki tüm Konyalıları bir çatı altında toplayarak güç birliği yapmak olmuştu. Bu projesinin meyveleri yavaş yavaş olgunlaşmaya başlamış, Konyalılar Vakfı İzmir'de cazibe merkezi haline gelmiştir.

İzmir'de Konyalılar Vakfı'nı bilmeyen yoktur. Çünkü İzmir'in en ilginç en sıradışı tabelasına sahiptir.

Vasfi Çakıroğlu İzmir'den milletvekili seçilirse, Türkiye ilk defa bu kadar mütevazi bir vekille tanışır. Vasfi Çakıroğlu'nun sosyal hayatı söner ama İzmirliler dertleri ile dertlenecekleri bir kapıya sahip olur.


 
Kapısına kim gelirse boş dönmez. Kimin derdi sorunu varsa çözülür. Hem de sıradışı yöntemlerle. Çünkü, Vasfi Çakıroğlu'nun hayatında yok veya olmaz kelimelerinin yeri yok!

Her şeyin mutlaka olacak bir yolu ve yöntemi olduğuna inanır ve bulur.
 
İzmir'e ve İzmirlilere nefes aldırabileceğini düşünüyorum.Tek zararı milletvekili imajına olur. Sokakta gören insanlar bu kişinin milletvekili olduğuna inanmaz.

Vasfi Çakıroğlu'nu en lüks restoranda yemek yerken de görebilirsiniz, hamal lokantasında çorba içerkende. Bu kadar halkın içine girebilen ve yadırgamayan bir kişiye daha rastlamadım.

Herkesin bir hayat felsefesi vardır. Vasfi Çakıroğlu'nun hayat felsefesi “doğal” olması...

Vasfi Çakıroğlu'na hangi işi verseniz yapar.
 
En takdir ettiğim yönü ise takım ruhuna inanması. Paylaşmayı çok sever, ortaklıkları sorunsuz yürütür. Takımlara lokomotif olur, enerji verir.
 
Vasfi Çakıroğlu hangi siyasi partiden aday olsa katkı sağlar. Nereye gitse orayı asimile eder, kendi çizgisine çeker.

Vasfi Çakıroğlu, hayatla toplumla barışık, insanları seven, kimseyi yadırgamayan bir kişilik.
 
Birçoğumuzun dilenciye para verirken bile çekindiği kıyafetlerinden tiksindiği durumlarda, Vasfi Çakıroğlu ekmeği böler ve onunla birlikte yer.

Bunları yaparken de zorlanmadan içinden gelerek yapar. Bu durum inanılmaz bir özgüven içinde olduğunu gösteriyor.

2011 Genel Seçimlerinde meclise giderse Türkiye sıradışı bir vekille tanışır. Başarılı olacağını düşünüyorum.

Eğer İzmir'den Milletvekili olursa, bir yıl içinde İzmir yıkılır ve yeniden yapılır. En büyük zararı görecek kişi de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olur.

Eğer Kılıçdaroğlu, Aziz Kocaoğlu'nu kendi dediği gibi meclise götürmez ise, Vasfi Çakıroğlu da meclise giderse; Vasfi Çakıroğlu Sayın Kocaoğlu'nun başından ayrılmaz.

Ne kadar uçuk projesi varsa hepsini hem devlet desteği, hem halk desteği hemde Kocaoğlu'nun desteği ile hayata geçirir.

CHP'li başkanları koltuklarında oturtmaz. İzmir'de ne kadar eksik aksak iş varsa hepsini  tamamlatır.

Kısaca İzmir'in görüntüsü değişir.

Tarih: 2011-03-05 06:32:05

*

Bu köşe yazısı   05 Mart 2011 tarihinde  www.yerelgundem.com ve www.liderler.net  haber sitesinde yayınlanmıştır.

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

E-Mail: gundem@sehitlerolmez.com