Menderes Türel ve Ak Parti Antalya'da neden kaybetti?

2009 Yerel Seçimleri CHP @.8, AK Parti 5 olarak sonuçlanmış.

Menderes Türel ve Ak Parti Antalya'da neden kaybetti?


Menderes Türel ve Ak Parti Antalya'da neden kaybetti?

Bir yılı aşkın zamandır yaptığım araştırmalar ve görüşmeler neticesinde Antalya eski Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Menderes Türel'in hangi etkenlerin desteği ile Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu konusunda ilginç detaylara ulaştım.

O yıllarda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olan Dr. Bekir Kumbul halk tarafından çok sevilmektedir. 1995 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden milletvekili seçilen Dr. Bekir Kumbul'u CHP aday göstermemiştir.

Bu durumu kabullenemeyen Dr. Bekir Kumbul ve sevenleri AK Parti'nin adayı Menderes Türel'e bazen açıktan bazen de gizli destek vermiştir.

Antalyalılara göre Menderes Türel eski başkan Dr. Bekir Kumbul ve sevenlerinin desteği ile seçildi. Yine Antalyalıların ve Antalya'yı ziyaret edenlerin söylediklerine göre Menderes Türel Antalya'ya çağ atlattı.

Antalya'yı tanınmayacak kadar değiştiren ve büyük yatırım yapan Menderes Türel ve AK Parti,  2009 Yerel Seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kaybetti.

Başbakan, 2009 Yerel Seçimlerinde AK Parti'nin kaybettiği iki Büyükşehir Belediye Başkanlığı için çok  üzüldü.

Bu iller İzmir ve Antalya'dır.

İzmir'i kaybetmiştir ama orada kendisini gösterme fırsatı bulamadığı için teselli olabilir. Antalya'da ise bu imkanı yakalamış ve Antalya'da AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın hizmetleri tüm dünya halklarının takdirini kazanmıştır.

Buna rağmen AK Parti ve Menderes Türel Antalya'da kaybetmiştir!

Bu kaybın nedenlerini birçok Antalyalıya sordum. Öyle ilginç hikayeler anlattılar ki Sayın Başbakan bu hikayeleri belki de hiç duymamıştır.

Menderes Türel hiçbir altyapısı olmayan, her yağmurda sele suya boğulan Antalya'yı sel baskınlarından, mağduriyetlerden kurtarmış.

Antalya yerleşim merkezi olarak deniz seviyesinden yüksekte olmasına rağmen CHP'li Belediye Başkanları bu sorunu çözememişler. Menderes Türel geldiğinde ilk başarılı icraatı Antalya'yı sel baskınlarından kurtarmak olmuş. Şehir içine yaptırdığı yonca tipi kavşaklarla Antalya'nın trafik sorununu da kısa sürede çözmüş.

Dünya çapında ünlü sanatçıları,  Altın Portakal Film Festivali'ne getirerek Antalya'yı dünyanın sanatsal cazibe merkezi haline getirmiş.

Buraya kadar her icraatı başarılı. Tüm Antalyalılar  kendisine minnettar. Menderes Türel bu hızla Antalya'ya bir de Metro yapmaya karar vermiş.

Bu nedenle Antalya'nın en işlek ve ticari yönden en hareketli caddelerinde Metro kazıları başlamış.

Caddelerde faaliyet gösteren işyerlerinin kiraları 05 ila 20 bin dolar arasında olduğu için işyerleri bu giderleri karşılayamamış ve mülk sahipleri ile mahkemelik olmuşlar.

İşyerleri çalışanlarına maaşlarını ödeyememiş. Maaşlar ve kiralar ödenemeyince de Antalya'da büyük kriz patlamış. Mağdur olan esnaflar yaşadıkları sorunu çözmesi için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in kapısını çalmışlar. Ama Sayın Türel mağdur esnafların düştükleri durumun vehametini anlayamamış. Kendileriyle yeterince ilgilenmemiş.

O yıl Antalya'da çekler, senetler geri dönmüş...

Zincirleme zararlar neticesinde bine yakın işyeri batmış.

İşten çıkarılanların sayısı her geçen gün artarak Antalya için de olumsuz propaganda unsuru haline gelmiş.

Bu durumu kendisine bildirmek için kapısına gelen Antalya'nın en etkin muhafazakar STK kuruluşlarının çabaları da Sayın Türel'i uyandıramamış.

2009 Yerel Seçimleri gelince de anketlerin tersine dibe çakılmış.

Sayın Türel'in dinlemediği muhafazakar STK kuruluşları CHP'nin adayı Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın tarafından dikkate alınarak CHP saflarına çekilmiş...

Bu olaylar sonrasında 2009 Yerel Seçimleri CHP % 40.8, AK Parti % 35 olarak sonuçlanmış.

Aradaki fark sadece % 5,8 , etkisi gülle kadar ağır olmuş... Hala Sayın Başbakan ve Ak Parti Genel Merkezi Antalya mağlubiyetinin nedenlerini araştırıyor...

Tarih: 2011-01-14 20:43:48

*

Bu köşe yazısı   14 Ocak 2011 tarihinde  www.yerelgundem.com ve www.liderler.net  haber sitesinde yayınlanmıştır.

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

E-Mail: gundem@sehitlerolmez.com