Yeniçağ: 'Sözde' çözüm yeniden masada mı?

Ortadoğu Proje Direktörü Heiko Wimmen Türkiye'de yeni bir çözüm süreci olması gerektiğini ifade etti.

Yeniçağ: 'Sözde' çözüm yeniden masada mı?


Yerel seçim sürecinde gündeme gelen yeni çözüm süreci tartışmaları devam ediyor. CHP'li Bekaroğlu'nun ardından (ICG) Ortadoğu Proje Direktörü Heiko Wimmen Türkiye'de yeni bir çözüm süreci olması gerektiğini ifade etti.

Yerel seçim sürecinde, terörist başı Abdullah Öcalan'ın mektubunun okutulması ve kardeşi Osman Öcalan'ın TRT ekranlarına çıkarılması "Yeniden bir çözüm süreci mi?" tartışmalarına neden olmuştu.

İktidarın da Irak'ın kuzeyindeki peşmerge yönetimi ile yakından ilişkiler kurması sürecin yeniden devreye sokulacağı iddialarını güçlendirir nitelikteydi. Son günlerde bir biri ardına yapılan 'Çözüm süreci' çağrıları, yakın zamanda bir sürecinde başlayacağı yönünde yorumlandı.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada çözüm sürecinin yeniden başlaması çağrısında bulunurken, tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahettin Demirtaş'ın da serbest bırakılmasını istedi.

CHP’li Bekaroğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Demirtaş’ı serbest bırakın, TBMM’de bir komisyon kurun, çözüm süreci tekrar başlasın. Annelerin acıları ancak böyle diner. ‘Son terörist öldürülene kadar’ yöntemi yanlış, ‘sivil toplum’ yürüyüşleri ile de bir yere gidilemez” ifadelerini kullandı.

 

"YENİ BİR SÜREÇ BAŞLAMASI İÇİN GÖNÜLLÜ OLDUKLARINI SÖYLEYEBİLİRİM"

Uluslararası Kriz Grubu (ICG) Ortadoğu Proje Direktörü Heiko Wimmen Türkiye'de yeni bir çözüm süreci olması gerektiğini, PKK'nın da saldırıları durdurması gerektiğini söyledi. Wimmen, "Daha önce Türkiye'deki barış sürecine iki tarafla da temaslar kurarak destek verdik. Şimdi de çözümün ancak masada görüşmelerle olabileceğini düşünüyoruz. Bunun için iki tarafla temas halindeyiz. PKK ve YPG ile de konuşuyoruz. Yeni bir süreç başlaması için gönüllü olduklarını söyleyebilirim" dedi.

Kaynak Yeniçağ: 'Sözde' çözüm yeniden masada mı?