ABD'nin yeni dış politika paradigması

Blinken, ABD’nin dış siyasetinde bugüne kadarki en pozitif açıklamayı yapan isim oldu.

ABD'nin yeni dış politika paradigması
ABD'nin yeni dış politika paradigması

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ülkesinin yurt dışında demokrasiyi teşvik için askeri müdahaleleri desteklemeyeceğini ve diplomasinin artacağını söyledi.

KARAR.COM | DIŞ HABERLER

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan dış politikasındaki yeni yol haritasını açıkladığı bugünkü tarihi konuşmasında, ABD’nin yurt dışında demokrasiyi teşvik için askeri müdahaleleri desteklemeyeceğini, demokrasi ile birlikte uluslarası işbirliğinin, çok taraflılığın ve diplomasinin artacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin dış siyasetinde bugüne kadarki en pozitif açıklamayı yapan isim oldu.

Konuşmasının başında, “Önce Covid-19’u durduracağız” diyen Blinken, genel aşılama sürecini vurgulamak için ABD’nin “ortaklarıyla birlikte çalışmalıyız” ifadesini kullandı.

Konuşmasında, otoriter, şeffaf olmayan rejimler için “Bunların yanlış olduğunu kanıtlamak bize düşüyor” diyen Blinken, yurtdışındaki askeri müdahaleler ve rejim değişikliği girişimleri hakkında ise, ABD’nin artık maliyetli askeri müdehalelerle rejimleri devirmeye veya demokrasiyi teşvik etmeye çalışmayacacağını, bunların daha önce denendiğini, iyi niyetli de olsa işe yaramadığını söyledi. 

Blinken konuşmasında ayrıca LGBT haklarının korunacağını ve iklim değişikliğiyle mücadele edileceğini belirtirken, Rusya ve Çin’in büyük tehlike oluşturduğunu ve ABD’nin teknolojide liderliğini koruması gerektiğini vurguladı. 

KARAR