Alsancak'taki bisiklet yolu kalkıyor... Lunapark, Kültürpark'tan gidiyor.

İzmir'de tartışma yaratacak iki karar...

Alsancak'taki bisiklet yolu kalkıyor... Lunapark, Kültürpark'tan gidiyor.

Alsancak'taki bisiklet yolu kalkıyor... Lunapark, Kültürpark'tan gidiyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, her fırsatta belediyeyi ortak akılla yönetmekten bahsederken tartışma yaratacak iki karar aldı. Tugay, eski Başkan Tunç Soyer’in Swissotel Büyük Efes’in arkasından geçen Alsancak Şehit Nevres Bulvarı’na yapılan bisiklet yolunu kaldıracağını açıkladı. Tugay, ayrıca lunaparkın büyük ihtimalle Kültürpark’tan gideceğini de söyledi. Birinci karar “Soyer’in tüm izlerini siliyor” şeklinde yorumlanırken lunaparkın kaldırılması için ise, ortak aklın işletilmesi ve Kültürpark’la bütünleşen işletmenin kaldırılmasının buna göre kararlaştırması değerlendirmelerini ön plana çıkardı.

BİSİKLET YOLU ESKİ HALİNE DÖNECEK

Tugay, İzgazete’ye verdiği röportajda Alsancak’taki bisiklet yolunun kaldırılacağını söyledi. “Bir bulvarımız var tek yöne çevrildi ve bisiklet yolu konuldu. (Alsancak Şehit Nevres Bulvarı ve Vasıf Çınar Bulvarı’na açılan bisiklet yolu nedeniyle yolun tek şeride düşürülmesini kastederek) Bu yapıldığı zaman çok fazla itiraz oldu. Ben de eskiden Alsancak’ta muayenehanem olduğu için oradaki trafiği ve yoğunluğu çok iyi biliyorum. Konuştuk bunu o zaman Büyükşehir’in planlama ekibiyle, başkandan böyle bir talimat geldiğini ve yapıldığını söylediler. Oradaki rahatsızlık bitmedi. Ben şimdi oranın eski haline dönmesi için konuştum arkadaşlarla ve eski haline dönecek. Bundan bahsettiğim herkes çok doğru bir karar olduğunu söylüyor. Bu işte yönetime bakış açısıdır. Başkanın bu açıdan bazen çok önemi oluyor. Belediye bürokrasisinin de başkanı yanlış yönlendirmeyen isimlerden oluşması gerekiyor” diye konuştu. Bu karar bisikletseverlerden tepki görürken “Tugay, Soyer’in tüm izlerini İzmir’den silmek istiyor” yorumları yapıldı.

"LUNAPARK KÜLTÜRPARK'TAN KALKACAK"

“Kültürpark’taki lunaparkı da büyük ihtimalle kaldıracağız” diyen Tugay, şöyle devam etti: “Sözleşme süresi dolmak üzere zaten, lunaparkta çok yoğun bir talep olmadığını gördük. Bir oyun, eğlence alanı tasarlanabilir ancak şu andaki haliyle değil. Dünyanın pek çok güzel yerinde, şehir parklarında gezdim ve gördüm. Şu anda sahip olduğumuz lunaparkın uygun olmadığını düşünüyorum. Eğlence parkı ya da ünitenin park içerisinde olmayacağı anlamına gelmiyor. Temizliği, düzeni ve görüntüsü açısından İzmir’e biraz daha uygun bir şey düşünüyorum.”

www.yerelgundem.com

Kaynak: ErhanGulenc.com