Hakan Fidan, Çin'de Cumhurbaşkanlığı Provası mı yaptı?

BRICS açıklamaları tüm dünyada farklı yankılandı.

Hakan Fidan, Çin'de Cumhurbaşkanlığı Provası mı yaptı?


YUSUF İNAN YAZDI...

Hakan Fidan, Çin'de Cumhurbaşkanlığı Provası mı yaptı?

Hakan Fidan'ın siyasi yükselişi durdurulamıyor. Astsubaylıktan Cumhurbaşkanlığı makamına füze hızıyla tırmanıyor.

Çin gezisi, Hakan Fidan'ın liderliğini daha belirgin hale getirdi. Hakan Fidan Çin'de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı gibi karşılandı.

Çin devleti Hakan Fidan'a özel ilgi gösterdi. BBC Hakan Fidan'ın Çin gezisindeki açıklamaları için tarihi bir yorumda bulundu.

BBC'nin Hakan Fidan analizi:

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Çin gezisinden hangi sonuçlar çıktı? İlişkilerde yeni dönem mi başlıyor?

Çin’in 2017’de tüm dinlerin ve inançların Çinlileştirilmesi politikası uyarınca Uygur Türkleri’ne yönelik attığı adımlar uluslararası insan hakları örgütlerinin tepkisini çekmiş ve Pekin kınanmıştı.

Türkiye de 2019’da yaptığı bir açıklamayla Çin’i Uygur Türklerine karşı “sistematik asimilasyon” uygulamakla ve bir milyondan fazla Müslümanı toplama kamplarında tutmakla suçlamıştı.

Fidan, bu ziyaretinde bu konuyu daha farklı ele aldı. Çin gezisi kapsamında ziyaret edeceği Kaşgar ve Urumçi’yi “Çin’in kültürel zenginliğine katkıda bulunan iki kadim Türk İslam şehri” olarak tanımlayan Fidan, “Bu şehirler Çin'le Türk dünyası arasında ve Çin'le İslam dünyası arasında aynı zamanda bir köprü rolü de oynamakta. Tarihi dostluğumuzun ve komşuluğumuzun sembolleridir,” dedi.

Türk Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Çin’in toprak bütünlüğüne, siyasal egemenliğine desteğinin tam olduğunu belirtirken, “İçeride iç karışıklık çıkarmaya çalışan olayları da burada desteklemediğimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Fidan, 2012’den bu yana Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne ziyaret etmesine izin verilen ilk en üst düzeyli Türk yetkili oldu. Bu gelişme ve Pekin’de yapılan açıklamalar, iki ülke arasındaki en önemli siyasi sorunun geride bırakıldığı değerlendirmelerine neden oldu.

BRICS açıklamaları tüm dünyada farklı yankılandı.

Türk Dışişleri Bakanı, özellikle turizm, teknoloji, sivil havacılık, enerji ve araştırma-geliştirme alanlarında işbirliğinin artırılmasını Çin tarafından talep etti. Fidan ayrıca liderliğini Çin ve Rusya’nın yaptığı BRICS ile Türkiye’nin daha fazla işbirliği yapmak istediğini, gelecek hafta Rusya'da yapılacak toplantıya katılacağını da bildirdi.

Hakan Fidan'ın Rusya, Çin, İran hattında attığı stratejik adımlar, bir Dışişleri Bakanı görüntüsünden çok Türkiye Cumhurbaşkanı gibi algılandı.

Hakan Fidan'ın küresel anlamda etkinliği Çin, Rusya bloğunun dışında Türkiye'de de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alternatif lider titrini güçlendirdi.

Hakan Fidan artık, bir müsteşar değil, Dışişleri Bakanı da değil.

O, Ekrem İmamoğlu'nun karşısında yeni Cumhurbaşkanı adayı!

Ve  Çin'de yeni Türkiye'nin yeni çizgilerini çizdi...

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mailgundem@sehitlerolmez.com