Kırım Tatarları, Kırım ve Ukrayna'nın özgürlüğü için savaşıyor - 2

Zafer Ukrayna'nın olacak...

Kırım Tatarları, Kırım ve Ukrayna'nın özgürlüğü için savaşıyor - 2


YUSUF İNAN - RÖPORTAJ

Kırım Tatarları, Kırım ve Ukrayna'nın özgürlüğü için savaşıyor - 2

YUSUF İNAN - Fevzi Rızayeviç Mamutov kimdir? Bu güne kadar ne yaptı? Bundan sonraki hedefleri neler?

FEVZİ MAHMUTOV - Fevzi Mamutov, gönüllü Kırım Tatarı, Ukrayna vatandaşı, Odesa bölgesi milletvekili.

YUSUF İNAN - Rusya'nın Kırım'ı işgal ettiğinde neler hissetiniz? Neler gördünüz? Hayatınızda neler değişti?

FEVZİ MAHMUTOV -  Kırım'ın ilhakı sırasında sporcuydu, Milli Greko-Romen güreş takımının bir üyesiydi. 26 Şubat'ta Simferopol'de mitinge katıldı. Sözde referandumdan sonra Kiev'e taşındım ve halkımın bir kez daha vatanını kaybettiğine şahit oldum.

YUSUF İNAN - Kırım'da şu an ne yaşanıyor?

FEVZİ MAHMUTOV -  Kırım'da baskı, seferberlik ve işkence var. Birçok insan Ukrayna'nın Kırım'a dönüşünü bekliyor

YUSUF İNAN - Kırım Tatarları birlik halinde olmadığı görüntüsü hakim?

FEVZİ MAHMUTOV -  Kırım Tatarlarının birliği Kremlin'e karşıdır. Her zaman böyle olmuştur. Bazen diğer konularda birlik olmasa da bu muhalefette halkın %98'i tam olarak bu görüşte.

YUSUF İNAN - Kırım Tatarları Rusya yanlılar, Ukrayna yanlılar olarak ikiye mi ayrıldı?

FEVZİ MAHMUTOV -  Her toplumda olduğu gibi farklı görüşlere sahip farklı temsilciler var. Ancak bu konuda, halkımızdaki Rus yanlısı insanlar oldukça az, yüzde bir kadar.

YUSUF İNAN - Kırım Tatarlarının lideri kim?

FEVZİ MAHMUTOV -  Mustafa Dzhemilev – Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu

YUSUF İNAN - Organize bir örgütü var mı? Varsa nasıl bir çalışma yürütüryor?

FEVZİ MAHMUTOV -  Bugün merkezi bir temsil organı var - Kırım Tatar halkının Meclisi. Belirli konularda temsil organı ile koordinasyon halinde olan birçok kamu kuruluşu bulunmaktadır. Ukrayna'nın kamu sektörlerinde halkın birçok temsilcisi var.

YUSUF İNAN - Rusya'nın Kırım'ı işgaline Kırım Tatarları neden müdahale etmedi?

FEVZİ MAHMUTOV -  26 Şubat 2014 tarihinde Kırım'ın işgal edildi. Silahsız bir halk, düzenli bir orduya sonuna kadar karşı koyamaz.

YUSUF İNAN - Dışarıdan görüldüğü şekliyle Kırım Tatarları Rusların Kırım'ı işgal etmesini izledi?

FEVZİ MAHMUTOV -  Kırım'da yaşayan halk bir şey yapamazdı. Kırım'da Ukrayna devleti hakimdi. Ukrayna devletinin önlem alması gerekirdi. Kırım Tatarları Ukrayna ile özdeş bir halk. Kırım, Ukrayna'nın bir parçası. 

YUSUF İNAN - Kırım Tatarlarının bir geçmişi var. Kırım Hanllığı yıkılmış olsa da bir devletti. Rusya'nın Kırım'ı işgal edeceğini öngörmüş ve önlem almış olması gerekmiyor mu?

FEVZİ MAHMUTOV -  Ukrayna devleti, bunu yerli halkla işbirliği de dahil olmak üzere yapmalıydı. Ancak Ukrayna'nın iç siyasetine burnunu sokan Rusya, Rusya yanlısı siyasetçiler aracılığıyla çıkarları için lobi faaliyetleri yürüttü, orduyu zayıflattı, Ukrayna toplumunu bölen dil konusunda lobi faaliyetleri yürüttü.

YUSUF İNAN - Şimdi Rusya daha da ileri gitti ve tüm Ukrayna'yı işgal etti. Rusya, Kırım'ın işgalinde güçlü bir tepki ile karşılaşsaydı, Ukrayna işgaline cesaret edemezdi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

FEVZİ MAHMUTOV -  Rusya Ukrayna'ya daha çok saldırdı ama işgal etmedi. Ve bu savaşta kaybedecek. Ukrayna devleti, bağımsızlığının en başından itibaren kendisini ekonomik ve fiziksel olarak duvarlarla çevrelemiş ve güçlü bir ekonomi inşa etmiş olsaydı, işgal olmazdı. Ama Rusya'nın sinsi politikası hep dış ülkeye, siyasete, ekonomiye (Moldova, Gürcistan, Afganistan, Suriye, Ukrayna…….) müdahaledir.

YUSUF İNAN - Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edebileceğine ihtimal veriyor muydunuz?

FEVZİ MAHMUTOV -  Evet. Er ya da geç böyle olacağı belliydi. Bu da Rusya'nın gerilemesine yol açacaktır.
Orada

YUSUF İNAN - Rusya, Kırım Tatarlarının yoğun olduğu, Türkiye'nin de o bölgede konut yapmaya söz verdiği Herson'u kolayca işgal etti.

FEVZİ MAHMUTOV -  500 daire yapılması planlandı. En üst düzeyde bazı anlaşmalar vardı. Ülke şimdi savaşta olduğu için o proje yarım kaldı.

YUSUF İNAN - Herson neden bu kadar kolay kaybedildi?

FEVZİ MAHMUTOV -  Evet, sanırım zaferden sonra işgalcilerin neden güneyden bu kadar kolay girdiğini bize açıklayacaklar. Bu konuda belli görüşler var ama askeri uzman olmadığım için bunları dile getirmeyeceğim.

YUSUF İNAN - Herson'da şu an Kırım Tatarı aileler var mı?

FEVZİ MAHMUTOV -  Evet, işgalden sonra ateş altında olan Herson'da birkaç aile var. Bölgede çok sayıda aile işgal altında.

YUSUF İNAN - İşgal sürecinde öldürülenler öldu mu? Rusya'ya sürgün edilen aileler var mı?

FEVZİ MAHMUTOV -  Yani ölenler, işkence görenler ve hapsedilenler var.

YUSUF İNAN - Kırım Hanlığı'ndan bu güne geçen süre üzüntü verici. Sizin ve Kırım Tatarlarının yeniden dirilme, toparlanma adına bir çalışması var mı?

FEVZİ MAHMUTOV -  Bugün Ukrayna devletinin bir parçası olarak ulusal özerkliği mümkün olan tek seçenek olarak görüyoruz.

YUSUF İNAN - Milli Sporcu, Milli Güreşçi kimliğiniz var. Aynı zamanda asker olduğunuzu öğrendik. İşgale karşı Ukrayna ordusunda savaşıyorsunuz. Bir de siyasi kimliğiniz var. Odessa Bölge Konseyi Üyesi ünvanınız var. Siyasete nasıl girdiniz?

FEVZİ MAHMUTOV -  Siyasete sosyal faaliyetlerle ve yetenekli bir ekip sayesinde girdim. Kader bize faydalı olabileceğimiz ve durumu daha iyi hale getirebileceğimiz bir şans verdi.

YUSUF İNAN - Çok fazla kimliğiniz var. Çok yönlü ve güçlü bir kişiliğe ve birikime sahipsiniz. Odessa'da Kırım Tatarları ile nasıl bir sosyal hizmet içindesiniz?

FEVZİ MAHMUTOV -  Şimdi Odesa'da Kırım Tatarlarını gönüllülüğe, savunuculuğa, iş yaratmaya ve orduya yardım etmeye dahil ediyoruz.

YUSUF İNAN - Ukrayna'da yaşayan Türk ve Müslüman kimliğinde birçok topluluk vardı. Rusya Ukrayna'yı işgal ettiğinde bu topluluklar nasıl tepki verdi? Onlar da sizin gibi Ukrayna ordusunda işgale karşı durdular mı?

FEVZİ MAHMUTOV -  Elbette birçok Müslüman (Kırım Tatarları, Türkler, Azeriler, Çeçenler vb.) Ukrayna'nın bağımsızlığı için savaşıyor. Ve bu, bu savaşta kimin haklı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor!

RÖPORTAJ DEVAM EDİYOR...

1.GÜN

2.GÜN

3.GÜN

4.GÜN

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mailgundem@sehitlerolmez.com