Moskova'daki saldırının sorumlusu Rus istihbaratıdır!

IŞID'in Moskova'da terör eylemi yapması, Rusya'nın çöküşü anlamına gelir

Moskova'daki saldırının sorumlusu Rus istihbaratıdır!

YUSUF İNAN YAZDI

Moskova'daki saldırının sorumlusu Rus istihbaratıdır!

Başında ünlü bir istihbaratçının olduğu bir ülkede, bir tiyatro salonuna saldırı oluyor ve yüzlerce insan ölüyorsa, sorumlusu devletin istihbarat örgütüdür.

Rus istihbaratının büyüklüğü ve çalışma sistemi dillere destan anlatılırken, IŞID'in Moskova'da terör eylemi yapması kabul edilemez.

Bu saldırıyı kim yapmışsa, sorumlusu Rusya Devlet Başkanı Putin ve Rus istihbarat teşkilatıdır.

Son yıllarda Rusya'da yaşanan olaylara kimse anlam veremiyor. Putin'in yakın arkadaşı olarak bilinen Prigojin ve Putin'in özel ordusu Wagner isyana kalkışıyor, Putin'i koltuğundan indirmek için Moskova'ya doğru yola çıkıyor. Daha sonra kendi isteğiyle geri dönüyor.

Prigojin ve arkadaşları bir uçak kazasında ölüyor.

Bu olaya neresinden bakarsanız bakın, Putin iktidarının ve Rus istihbaratının başarısızlığıdır.

Rus istihbaratı gerçek anlamda çalışmış olsaydı, Prigojin / Wagner böyle bir isyana kalkışamazdı. Rus istihbaratı izin vermeseydi, böyle bir düşünce eyleme geçemezdi.

Ukrayna, Rusya'da karışıklık çıkarıyor. Bombalar patlatıyor. Kırım köprüsünü havaya uçurma girişimlerinde bulunuyor.

Rus istihbaratı bunlara nasıl engel olamıyor, akıl alır gibi değil.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali bile başlı başına Putin iktidarının ve Rus istihbaratının çöküşü anlamına gelmektedir.

Ukrayna'nın işgalini, tarafsız bir gözlemciye "analiz et" denilse, söyleyeceği söz, "Rusya çöküşe ve parçalanma sürecine doğru gidiyor" der.

Putin gibi keskin zeka bir istihbaratçının, Rusya'nın asırlık planlarını yok edecek hamleler yapması, nereden bakarsanız bakın, akıl dışı.

Benim gibi Ukrayna'da beş yıl gibi kısa süre yaşamış bir gazeteci bile bilir ki, Ukrayna halkını mutlu etmek, ikna etmek kolaydır.

Bu kadar kolay yolu varken, savaş ve işgal seçeneğinde karar kılınmışsa, Rusya ve Putin iktidarı Ukrayna devletini ve Ukrayna halkını ikna etmek, Ukrayna'yı kendi bünyesinde tutmak istemedi anlamına gelir.

Rusya, Ukrayna devletini ve Ukrayna halkını doğal gazı kesmekle tehdit etti. Ukrayna halkını kendinden kopardı.

Rusya'nın Ukrayna'dan birkaç şehir almak için, Rusya Federasyonunun geleceğini tehlikeye atması, asırlık ideallerinden vazgeçmesi akıl dışı.

NATO'yu yatak odasına kadar sokması, müttefiklerini kendi eliyle NATO'nun kanatlarının altına iteklemesi bir tür intihar girişimi.

Benzer olaylar Türkiye'de de yaşandı. Türkiye'de birkaç savcı ve hakim 17 - 25 Aralık'ta yargı üzerinden meşru hükümete operasyon yapıyorsa, 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunabiliyorsa, sorumlusu istihbarat sistemidir.

Türk istihbaratı, Rus istihbaratına parmak ısırtacak kadar gelişmiş bir yapı olarak tüm dünyada saygın bir konumdadır. Böyle bir istihbarat sistemi ne kadar gelişmiş olursa olsun, Türkiye'nin 17 - 25 Aralık ve 15 Temmuz Darbe Girişimine maruz kalması ve operasyonların engellenememiş olması kabul edilemez.

Devlet gizli bir operasyon ve plan yapacak, bu planlar ve operasyonlar gazeteciler tarafından öğrenilecek ve Türk istihbaratına suç üstü yapacaklar.

Böyle bir olayı kimse kabul edemez.

Ne yani Türkiye'deki gazeteciler Türk istihbaratından daha ileri bir teknolojiye ve hareket kabiliyetine mi sahip?

Böyle bir şey olabilir mi?

Türk istihbaratı 17 - 25 Aralık ve 15 Temmuz Hain Darbe Girişimini, MİT Tırları hadiselerini engelleyememişse, sistemin başındaki yöneticilerin anından istifa etmeleri, etmiyorlarsa, görevden alınmaları gerekirdi.

Putin ve Rusya'da bunu yapmalıdır.

Güçlü devletler böyle bir zafiyete izin vermezler.

Benzer durum 11 Eylül olayları için de geçerli.

21 Yüzyıl'da Büyük Orta Doğu Projesinin bölgede etkinliği artırma planı olarak kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretememesi, başarısızlık ve beceriksizlikten başka bir şey değildir.

İsrail'in Gazze'de düştüğü durum da aynı. Hamas İsrail'e saldırıyor, sivil halkı ve önemli devlet görevlilerini kaçırıyor, öldürüyor. İsrail istihbaratı Mossad bu saldırıyı bilmiyor ve engelleyemiyor.

Tüm bunlar plan dahilinde yapıldı denilemez. Çünkü 21. Yüzyıl Yapay Zeka Asrında, dünya istihbarat örgütlerinin iptadi yöntemlerle, kendi halkının ve insanlığın zarar göreceği metotlarla strateji belirlemesi kabul edilemez.

İnsanlık bu gün acı çekiyorsa, tüm dünya savaş sarmalının içindeyse, doğal kaynaklar zarar görüyorsa, Afrika'da, Gazze'de, Irak ve Suriye'de insanlar açlık ve sefalet içindeyse, insanlar göç yolunda denizlerde ölüyorsa, sorumlusu istihbarat örgütleridir.

İnsanlığın yaşadığı trajedilerin sorumlusu; MİT, CIA, MOSSAD, KGB, BND, MI5'dir.

İstihbarat örgütleri dünya genelinde akıl almaz trajedilere izin veriyorlarsa, insanlık suçu işliyorlar.

İnsanlık geleceğini korumak istiyorsa, mutlu ve barış içinde bir hayat arzuluyorsa, istihbarat örgütlerinin barışçıl sistemlerle ve yöntemlerle çalışması, kendi ülkelerinin haklarını insanlığın zarar görmeyeceği stratejilerle sağlamalıdır. Aksi halde, bu durum kıyamet anlamına gelebilir.

Rusya'nın sık sık nükleer savaşla insanlığı tehdit etmesi, çılgınlık olduğu kadar Rus halkının da intiharıdır.

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mailgundem@sehitlerolmez.com