Ukraynalı Kahraman Pilot Yüzbaşının eşinden dünyaya barış mesajı! - 3

Hepimiz askeriz. Hepimiz ülkemizi savunmak için hazırız.

Ukraynalı Kahraman Pilot Yüzbaşının eşinden dünyaya barış mesajı! - 3

YUSUF İNAN - RÖPORTAJ

Ukraynalı Kahraman Pilot Yüzbaşının eşinden dünyaya barış mesajı! - 3

YUSUF İNAN – Ukrayna Kahramanı Ünvanı'nın gecikmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Olena Oleksiivna Chuyko - Ona Ukrayna Kahramanı ödülünü vermenin ertelenmesi hakkında ne hissediyorum (ölümünden sonra) tabii ki başta çok kızmıştım ama şimdi anlıyorum ki herkes çalışıyor ve bir sürü ölü insan var.

Bu nedenle, ona (ölümünden sonra) Ukrayna Kahramanı unvanını vermek için bir dilekçe oluşturmaya karar verdim ve insanlardan yardım istedim. Geleceğimiz için ona teşekkür etmek için herkesin yapabileceği en az şey bu.

YUSUF İNAN – Kocanız Yüzbaşı Oleksandr Oleksandrovich Chuyko ile nasıl tanıştınız? Kısa bilgi verir misiniz? Nasıl evlendiniz?

Olena Oleksiivna Chuyko - Kocam ve ben KOIPOPK Bilotserki İnsani ve Pedagoji Koleji'nde İlköğretim kursunda (spor bölümleri ve kulüplerin organizatörü) birlikte okurken tanıştık, ancak kocam Ivan Kozhedub Kharkiv'de üçüncü yılındayken çıkmaya başladık. Ulusal Hava Kuvvetleri Üniversitesi.
Oleksandr, Chuiko Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Poltava'da görev yapmak üzere gitti, o sırada ben Kiev'de çalışıyordum, işimden ayrılıp ona taşındım.

Ondan sonra onunla evlendik. İki kızımız Poltava'da doğdu.

YUSUF İNAN – Yüzbaşı Oleksandr Oleksandrovich Chuyko ile hayattan beklentileriniz neydi?

Olena Oleksiivna Chuyko - Çocuklarımızı birlikte büyütmek. Onları okula göndermek. Evlendirmek. Birlikte mutlu olmaktı tüm hayalimiz.

Onun bir asker olduğunu ve bir dereceye kadar ailede her zaman düzen olacağını ve aile zamanını iş gezileri için her zaman feda etmesi gerektiğini biliyordum.

Oleksandr Oleksandrovich Chuyko ayrıca 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki BM Barışı Koruma Misyonuna katıldı.

ATO/OOS bölgesinde gerçekleştirilen görevler.

Her zaman tehlikeyi biliyordum ama dua ettim ve her şeyin yoluna gireceğine inandım.


YUSUF İNAN – Ne hayal ediyordunuz?

Olena Oleksiivna Chuyko - Hiç böyle bir şey hayal etmemiştim. Rus işgali sadece kocamı değil tüm güzellikleri de beraber götürdü.

YUSUF İNAN – Yüzbaşı Oleksandr Oleksandrovich Chuyko genç yaşta  Ukrayna'yı savunurken öldü. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Çok üzgünüm. Tek tesellim O, Ukrayna'yı savunurken kahramanca öldü. Çocuklarımın babası bir kahraman... Benim kocam bir vatanseverdi. Kahramanca savaştı ve öldü. Ülkemizin geleceği için hayatını feda etti.

YUSUF İNAN – Ukrayna halkının mücadelesi tüm dünyaya örnek oldu. Türk Milleti Ukrayna için dua ediyor.

Olena Oleksiivna Chuyko - Ukrayna halkı dünyanın en güçlü devletine diz çöktürdü. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Birlikten güç doğar, bizim kendi devletimiz ve kendi gücümüz vardır, topraklarımız ve egemenliğimiz EVİMİZDİR.

Vatanımızı, yuvamızı her şeye rağmen savunuyoruz. Hepimiz birlikteyiz.

Ve o kötülük yapanlar yaptıklarının bedelini ödeyecektir. Onlar terörist!

Türkiye bizim yanımızda yer aldı. Türk Milletine minnettarız.

YUSUF İNAN – Ölen Askerlerin Aileleri ile iletişim kuruyor musunuz? Kiev'de ve Nikolaev'de Asker Aileleri Derneği var. Bu dernek ve vakıf güzel çalışmalar yapıyordu.

Olena Oleksiivna Chuyko - Ülkede savaş devam ediyor. Biz de Polanya'ya geldik. İletişimlerimiz kısıtlı. Ukrayna'ya döndüğümüzde Kahramanların aileleri olarak bir araya geleceğiz. Onların hatıralarını yaşatmak için herşeyi yapacağız.

YUSUF İNAN – Ukrayna Kahramanlarının hatırası için bir internet sitesi kurmayı düşünüyor musunuz?

Olena Oleksiivna Chuyko - Şimdilik böyle bir düşüncemiz yok ama kurulabilir. O Kahramanları anlatan bir internet sitesi tabiki de güzel olur.

YUSUF İNAN – Kahramanların unutulmaması gerekiyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Olena Oleksiivna Chuyko - Bir instagram hesabı açılabilir. Onların hatıralarını instagram üzerinden canlı tutabiliriz. Şimdi askerlerimiz savaşıyor. Onlara dua ediyoruz.

YUSUF İNAN – Bir Kahraman eşi olmak nasıl bir duygu? Üzüntülüsünüz... Kocanız bir Kahraman olarak öldü. Ukraynayı savunuyordu. Kocanızla gurur duyuyorsunuz. Tüm dünya onların kahramanlığını konuşuyor.

Olena Oleksiivna Chuyko - Kahraman bir pilot eşi olmak gurur veriyor. Kocam Ukrayna'yı savunurken öldü. Ama yokluğuna alışamıyorum. Çocuklarım çok acı çekiyor. Ailemiz acı çekiyor. Direneceğiz. Ülkemizden işgalcileri kovacağız.

Pes etmek yok.

YUSUF İNAN – Ailenizde başka asker var mı?

Olena Oleksiivna Chuyko - Şimdi tüm Ukrayna savaşıyor. Kadın erkek demeden herkes Rus işgaline karşı direniyor. Hepimiz askeriz. Hepimiz ülkemizi savunmak için hazırız. Yaşlı genç demeden mücadele ediyoruz.

RÖPORTAJ DEVAM EDECEK...

1.GÜN

2.GÜN

3.GÜN

4.GÜN

5.GÜN

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mailgundem@sehitlerolmez.com