Yusuf İnan: Profesyonel askerliğe geçilsin

İnan: Devlet askerlik yapan gençlere, maaş ödemelidir.

Yusuf İnan: Profesyonel askerliğe geçilsin

GENÇ AKADEMİSYENLER: SİSTEM MAĞDUR EDİYOR

Genç akademisyenler profesyonel orduya geçilmesini istiyor: Zorunlu askerlik herkesi mağdur ediyor. Bu sebeple gençler ölüyor ya da ömür boyu sakat kalıyor. Çağdaş ve modern ülkelerde zorunlu askerlik kaldırılıp profesyonel, maaşlı ve gönüllü askerlik sistemine geçildi. Bizde ise yıllardır “Profesyonel orduya geçilecek” denilmesine rağmen hâlâ ortada bir netice yok.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE İKİ SEÇENEK VAR

sehitlerolmez.com sitesi editörü Yusuf İnan: Türkiye’nin önünde iki model askerlik seçeneği var. 1. Attığını vuran özel eğitimli asker modeli. 2. Bir şarjör mermiden hiçbirini isabet ettiremeyen eksik eğitimli asker modeli Yıllardır ikinci seçeneği uyguluyoruz. Şimdi kalıplardan çıkma zamanı. En güçlü ordu, teknolojik imkânları en iyi kullanan ordudur.

Profesyonel askerliğe geçilsin

sehitlerolmez.com sitesi editörü Yusuf İnan, Türkiye’nin önünde iki model askerlik seçeneği bulunduğunu belirterek, “1. Attığını vuran özel eğitimli asker modeli. 2. Bir şarjör mermiden hiçbirini isabet ettiremeyen eksik eğitimli asker modeli Yıllardır ikinci seçeneği uyguluyoruz. Şimdi kalıplardan çıkma zamanı. En güçlü ordu, teknolojik imkânları en iyi kullanan ordudur...” dedi. sehitlerolmez.com sitesi editörü İnan, Türkiye’de yıllardır “bedelli/paralı askerlik” tartışıldığını ifade ederek, kimi zaman kısa süreli de olsa bazı vatandaşların bu haktan yararlandığını bazılarının ise yararlanamadığını kaydetti. Aynı şartlarda, aynı eğitimi almış olmalarına rağmen, bazılarının sadece paraları olmadığı için “bedelli/paralı askerlik” yapamadığına dikkati çeken İnan, “Bir dönem birçok genç, bankalardan kredi kullanarak ‘bedelli/paralı askerlik’ hakkından yararlanmıştı. Bu durum gençler ve aileler arasında kırgınlığa ve iç burkuntusuna sebep oldu” dedi.

“ASKERLİK SİSTEMİ KÖKTEN HATALI”

İnan, gençlerin bu isteklerinde haklı olduğunu kaydederek, Türkiye’de askerlik sisteminin kökten hatalı olduğunu söyledi. Şu ülkede bu şekilde, bu ülkede şu şekilde denmesinin doğru olmadığına dikkat çeken İnan, TSK’nın bu konuda radikal adımlar atarak bu sorunu çözmesi gerektiğini vurguladı. İnan, şunları kaydetti: “Öncelikle temel askerlik süresi 3 ay ile sınırlandırılmalıdır. Her Türk genci zamanı geldiğinde, durumu ve konumu ne olursa olsun, 3 ay temel askerlik eğitimi almalıdır.

Üç aylık süreç başladığı tarihten itibaren devlet askerlik yapan gençlere, maaş ödemelidir.

Ödenecek maaş kendisine ve ailesine yetecek miktarda olmalıdır. Şu anki sistemde genç yaşta aile sorumluluğu üstlenen gençler çaresiz bırakılıyor. Bir çoğu askerlikten kaçmak için fırsat kolluyor. Gençlerimiz vatana hizmet ederken, akılları ailelerinde kalmamalı. Mecburi olarak yapsa bile yararlı olamaz. Askere alınan gençler çok özel testlerden geçirilerek kabiliyetlerine ve aldıkları eğitime göre ayrılmalıdır. Askerlerin içinden seçilecek özel kabiliyetli ve istekli gençlerin sözleşmeli olarak profesyonel orduya geçişleri sağlanmalı, sözleşmeye imza atanlar da özel eğitimlerden sonra gerçek birer asker ve savaşçı olarak yetiştirilmelidir. Bu eğitim sistemiyle TSK daha etkili hale geleceği gibi, çağın ilerisinde bir konuma taşınır. İyi eğitilmiş askerlerden oluşan bir orduda basit hatalardan şehit verilmez. Türkiye’nin mali kaynakları ve gençleri gereksiz olarak zaman kaybına uğratılmaz. En önemlisi de ülke gençleri arasında ‘bedelli / paralı askerlik’ tartışmasından dolayı kırgınlık, burukluk ve ikilik çıkmaz. Az ve öz askerlerden oluşacak bir orduda askerin alacağı maaş da yüksek olur, başarı da...”

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE İKİ SEÇENEK VAR

Yusuf İnan, TSK üst yönetiminin bu konuyu daha detaylı ele alması, hazırlanacak bilimsel raporlarla sistemin olgunlaşmasının sağlanması gerektiğini ifade etti. Sistem olgunlaştığında, kademeli olarak yeni sisteme geçilebilceğini kaydeden sehitlerolmez.com sitesi editörü Yusuf İnan, “Türkiye’nin önünde iki model askerlik seçeneği var. 1. Attığını vuran özel eğitimli asker modeli. 2. Bir şarjör mermiden hiçbirini isabet ettiremeyen eksik eğitimli asker modeli. Yıllardır 2. seçeneği uyguluyoruz. Şimdi kalıplardan çıkma zamanı. En güçlü ordu, teknolojik imkânları en iyi kullanan ordudur...” diye yazdı.

27.04.2010 

www.sehitlerolmez.com